El Salvador’dan Şimdi De İlginç Bir Bitcoin Madenciliği Hamlesi Geldi!

0

El Salvador, Kongre’nin Bukele’nin kripto para birimini benimseme önerisini onaylamasının ardından Bitcoin’i ulusal para olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. Bitcoin yasası, Orta Amerika ülkesinin kongresinde 84 olası oydan 62’sini kazanarak “üstün çoğunluk” tarafından onaylandı.

İlgili Haber  El Salvador, Çığır Açan Bir Hamleyle Bitcoin'i Ulusal Para Olarak Kabul Etti

Bu hamleden sonra El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Çarşamba günü yaptığı açıklamada, devlete ait jeotermal enerji kuruluşu LaGeo’ya, ülkenin yanardağlarından yenilenebilir enerji kullanan Bitcoin madencilik tesisleri sunmak için bir plan geliştirme talimatı verdiğini söyledi.

“Az önce LaGeoSV başkanına (devlete ait jeotermal elektrik şirketimiz), volkanlarımızdan son derece ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir, sıfır emisyonlu enerji ile Bitcoin madenciliği için tesisler sunmak için bir plan hazırlaması için talimat verdim. Bu hızla gelişecek!”

Orta Amerika liderinin açıklaması, kripto para birimlerinin çevresel etkisine dikkat çekti. Çünkü para birimini çıkarma süreci, büyük miktarda enerji gerektiriyor.

Yine çarşamba günü ilerleyen saatlerde Bukele, Twitter hesabında bir boru hattından havaya yansıtılan saf su buharı olduğunu söylediği güçlü bir bulutu gösteren bir video paylaştı.

“Mühendislerimiz, yanardağlarımızdan yaklaşık 95 MW %100 temiz, sıfır emisyonlu jeotermal enerji sağlayacak yeni bir kuyu kazdıklarını bildirdiler. Etrafında tam bir Bitcoin madencilik merkezi tasarlamaya başlıyoruz.”

Bu hamle, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisine yönelik artan eleştirilerin ortasında geldi ve uzmanlar, kripto para birimini üretmek için gerekli olan ağın şu anda neredeyse tüm Arjantin ülkesi kadar enerji tükettiğine ve yenilenebilir enerjiye geçilmesinin kritik olduğuna dikkat çekti.

Bank of America araştırmacıları tarafından Mart ayında yapılan bir analize göre ise, dünya çapındaki Bitcoin endüstrisinin genel karbon emisyon miktarı, yaklaşık 9 milyon otomobilin egzozuna eşit olacak şekilde 60 milyon tona yükseldi.

Sanal paranın yeni birimlerini oluşturma süreci olan Bitcoin madenciliği, yoğun enerji tüketen bilgisayar işlemleri gerektiren karmaşık matematiksel denklemlerin çözülmesini içerir.

Ancak uzmanlar, uygun fiyatlı yenilenebilir enerjiye erişimin artmasının madenciliği temiz Bitcoin üretimi için bu yöntemlere yönelmeye teşvik edeceğine de dikkat çekiyor.

DigitalMint COO’su Don Wyper, Mayıs ayında The Independent’a “Mevcut durumunda, Bitcoin protokolünü destekleyen altyapı sürdürülemez. Ancak bununla birlikte protokolün güzelliği, teşvik yapısının madencileri yakın gelecekte yenilenebilir enerjiyi benimsemeye zorlamasıdır” açıklamasında bulundu.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın