Aralık 31, 2021

El Salvador Başkanı, ABD’nin Yaptırımları Karşısında Bitcoin’i Kullanmaya Çalışıyor!

Dünyanın Bitcoin‘i (BTC) yasal bir para birimi haline getiren ilk ülkesi olan El Salvador, şimdiden bunun faydalarını görmeye başladı. Başkan Nayib Bukele, BTC karlarını kullanarak inşa edilen yeni hastane ve okulları duyurduktan sonra yeni bir Ulusal stadyum inşa ettiklerini duyurdu. Bukele, yeni modern stadyumu Twitter’dan duyurdu.

Başkan, 30 yıllık mevcut stadyumun yerine yeni altyapı inşaatının önümüzdeki yıl başlayacağını açıkladı. Stadyum, yeni Fifa yönergelerine uygun olarak toplam 50.000 koltuk kapasitesine sahip olacak. Stadyum, Çin ile ortaklaşa inşa edilecek ve Bukele bunu “Çin ve El Salvador halkları arasındaki dostluğun bir örneği” olarak nitelendirdi.

El Salvador, Bitcoin’i Eylül ayında yasal bir para birimi haline getirdiğinden bu yana bir dizi gelişmeler kaydetti ve Dünya Bankası ve IMF’nin kullanımına karşı uyarılarına rağmen, küçük Orta Amerika ülkesi onlara yanlış olduğunu kanıtlamak için elinden geleni yaptı.

Yeni milli stadyumun duyurulmasının arifesinde Başkan Bukele de ABD’de “arkadaşın kim?” diye bir soru yöneltti. Bukele, esas olarak Bitcoin’in benimsenmesi nedeniyle El Salvador hükümetine “diktatörlük” olarak atıfta bulunmaya devam eden ABD’nin şüpheci basınına ve politikacılarına atıfta bulundu.

Batı medyası ve Devletler, BTC‘nin benimsenmesinin ardından El Salvador’daki bir dizi protestoya işaret ederek, bunun kitlelerin görüşünü dikkate almadan yalnızca Başkan tarafından verilen bir karar olduğunu iddia etti.

Ancak Bukele, protestoların çoğunluğunun muhalefet tarafından düzenlendiğini ve gerçek insanların Bitcoin’in avantajlarından yararlandığını iddia etti. Başkan, attığı tweet’te şunları kaydetti:

“Arkadaşın kim? Size stadyum, kütüphane, kongre merkezi, iskele, su arıtma tesisi veren; Ya da seni giydiren…”

Bakalım El Salvador dünyadaki farklı ülkelerden ve kuruluşlardan gelen baskıları ilerleyen günlerde daha da güçlü savuşturmak için neler yapacak.

Kaynak : coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.