E-Ticaret Devi Alibaba’dan Blockchain Tabanlı Takip Sistemi

0
344

Blockchain teknolojisi kripto para birimleriyle hayatımıza girmiş olsa da, şimdilerde ondan tamamen bağımsız olarak birçok alanda işlerimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Blockchain teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılmasının sebebi olarak düşük maliyet ve yüksek hız ile ürünlerin tüm üretim süreçlerine ilişkin verilerini toplayıp analiz etmesi gösterilebilir. Tabi şeffaflık ve güvenilirlik ilkeleri, bu teknolojiyi çok daha avantajlı hale getiriyor.

Hal böyle olunca pekçok işletme de Blockchain teknolojisini kullanmak için birbirleri ile yarış haline girdiler diyebiliriz. Blockchain’i bünyesine dahil etmeye kadar veren en güncel şirket ise Çinli e-ticaret devi Alibaba oldu.

Sina Finance’in 17 Mart tarihli bir haberine göre Alibaba, e-ticaret platformu Koala’nın tam takip edilebilirlik sağlayan Blockchain sistemini kullanmak için ürünlerini güncellediğini duyurdu.

Yeni gelişme ile Alipay müşterileri, satın aldıkları ürünün QR kodunu taratarak ürünün detaylı lojistik bilgilerini elde edebilecek. Koala uygulamasının, buradaki işlevi ise sipariş sayfasında satın alma işlemi bittikten sonra müşterilere ürünü takip etme yolu sunmak üzere tasarlanmış olması. Satın alma tamamlandıktan sonra, işlem sayfasına bir blockchain QR kodu veya sahtesi yapılamayan bir parmak izi imzası ekleniyor.

Son olarak Alibaba Grubu’nun, Koala’yı 2019 sonlarında 2 milyar dolara satın aldığını söyleyebilir. Takip edilebilir Blockchain sistemi de daha sonra geliştirildi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın