Mart 18, 2020

E-Ticaret Devi Alibaba’dan Blockchain Tabanlı Takip Sistemi

Blockchain teknolojisi kripto para birimleriyle hayatımıza girmiş olsa da, şimdilerde ondan tamamen bağımsız olarak birçok alanda işlerimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Blockchain teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılmasının sebebi olarak düşük maliyet ve yüksek hız ile ürünlerin tüm üretim süreçlerine ilişkin verilerini toplayıp analiz etmesi gösterilebilir. Tabi şeffaflık ve güvenilirlik ilkeleri, bu teknolojiyi çok daha avantajlı hale getiriyor.

Hal böyle olunca pekçok işletme de Blockchain teknolojisini kullanmak için birbirleri ile yarış haline girdiler diyebiliriz. Blockchain’i bünyesine dahil etmeye kadar veren en güncel şirket ise Çinli e-ticaret devi Alibaba oldu.

Sina Finance’in 17 Mart tarihli bir haberine göre Alibaba, e-ticaret platformu Koala’nın tam takip edilebilirlik sağlayan Blockchain sistemini kullanmak için ürünlerini güncellediğini duyurdu.

Yeni gelişme ile Alipay müşterileri, satın aldıkları ürünün QR kodunu taratarak ürünün detaylı lojistik bilgilerini elde edebilecek. Koala uygulamasının, buradaki işlevi ise sipariş sayfasında satın alma işlemi bittikten sonra müşterilere ürünü takip etme yolu sunmak üzere tasarlanmış olması. Satın alma tamamlandıktan sonra, işlem sayfasına bir blockchain QR kodu veya sahtesi yapılamayan bir parmak izi imzası ekleniyor.

Son olarak Alibaba Grubu’nun, Koala’yı 2019 sonlarında 2 milyar dolara satın aldığını söyleyebilir. Takip edilebilir Blockchain sistemi de daha sonra geliştirildi.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?