Dünyanın Gözü ABD Başkanlık Seçiminde! Seçim Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Hiçbir başkan adayı tam olarak kriptoya özgü pozisyonlarda bulunmasa bile, 2020 ABD başkanlık seçimleri önümüzdeki dört yıl için kripto politikasını şekillendireceğini söyleyebiliriz. Başkan adayları, blockchain anlayışı üzerine kampanya yürütmezken, ayrıca kripto para biriminden çok az bahsetmişken, federal kurumlarda liderlik etmek ve hizmet vermek üzere atadıkları kişiler, merkez bankası dijital para birimlerinden, çeşitli token’ların yasal statülerine kadar çeşitli konularda gündemi şekillendirecek.

Bunun yanında söz konusu seçimin önceki yıllarda finans piyasasına yön verdiğine şahit olduk. Aynı şekilde bu seçiminde piyasaları etkilemesi bekleniyor. Burada yatırımcılar için önemli olan nokta ise Bitcoin’in nasıl etkileneceği. Biz de sizler için bazı uzmanların görüşlerini derledik. Detaylar haberimizde.

İlk olarak kripto para serbest yatırım fonu Arca’da yatırım yöneticisi olan Jeff Dorman’a göre, Bitcoin ve diğer risk varlıkları ABD seçimlerini kimin kazanacağına bağlı değil, çünkü sonuç ne olursa olsun piyasadaki belirsizliği atlatacaklar ve sonucu ne olursa olsun piyasa için önemli olan bir kazananın olması. Dorman’a göre yatırımcıların büyük bir kısmı, hiçbir partinin genel çoğunluğa sahip olmadığı bir seçim beklese de, kimin kazandığı önemli değil çünkü tüm risk varlıkları büyük bir artış görecek. Ancak daha uzun vadede, bir Joe Biden zaferi Bitcoin ve altın için daha iyi olabilir çünkü Biden’ın zaferi, benzeri görülmemiş düzeyde bir hükümet harcaması anlamına gelecek.

Grayscale CEO’su Barry Silbert dahil bazı uzmanlar ise, her iki adayın seçilmesinin de Bitcoin’in işine yarayacağını düşünüyor. Silbert paylaştığı bir tweet’te şu ifadeleri kullandı:

“Trump kazanırsa= para basılacak. Biden kazanırsa= para basılacak. Her türlü Bitcoin kazanacak.”

Popüler TV sunucusu ve Bitcoin yatırımcısı Max Keiser’da seçimin sonucu ne olursa olsun kazanan tarafın Bitcoin olacağını düşünüyor. Bunun sebebi ise, Bitcoin’in hiçbir şeyle ilişkisi olmayan ve ABD veya dünyanın herhangi bir yerinde hiçbir siyasi parti ile ilgili olmayan bir varlık olması. Keiser’e göre “Bitcoin yalnızca Bitcoin ile ilişkili”.

Son olarak ise İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’da seçim temelinde başka faktörlerin önemine vurgu yapıyor. Manukyan’a göre seçim sonrası Fed’in ne yapacağı gibu durumlar önemli ama seçim Bitcoin fiyatını çok fazla etkilemeyecek. Manukyan konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Seçim burayı etkiler mi? Aslında çok fazla etkileyeceği görüşünde değilim. Ondan daha büyük dinamikler var. […] Örneğin önceki gün Lagarde’nin (Avrupa Merkez Bankası Başkanı) dijital euro çalışması başladı şeklindeki açıklaması. Dijital euro çok hızlı gelecek . Piyasanın düşündüğünden çok daha erken bir sürede gelmiş olacak. Dolayısıyla oraya da dikkat etmemiz gerekiyor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.