Temmuz 20, 2020

Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) Göre Blockchain 5 Adımda Yolsuzlukla Savaşabilir!


Çoğu vatandaşın kafasında soru işaretleri yaratan yolsuzluk düşüncesinin önüne geçmek için Blockchain çözüm sunabilir. Şeffaflık, denetlenebilir olma gibi özellikleri ile iddialı bir seçim noktası olabilir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı bir rapora göre blockchain teknolojisi ile yönetimlerde iyileştirmeler ve kamusal ortamlarda yolsuzluğu azaltılabilr. Dünya Ekonomik Forumu, Virjinya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin de içinde bulunduğu ortak çalışmada hükumetlerin şeffaflığını sağlamak adına 5 blockchain kullanım alanı tanıtıldı.

Maddelerle Yolsuzluk Savaşı

  • Kamu ihalelerinin kullanımı, hükümetlerin yolsuzlukları için en büyük pazar konumundadır. İnsani faktörler ve kararlara dayanan bu yolsuzluk aracının hem maddi hem de manevi zararları büyüktür. Bu konuda Blockchain tabanlı bir çalışma ile, üçüncü şahıs gözetimini kolaylaştıracak. Otomatik akıllı sözleşmeler yoluyla daha fazla tarafsızlık ile tedarikin yolsuzluk riski en aza indirilecek. Böylece hesap verilebilirlik ve şeffaflık arttırılacak.
  • Bazı hükumetler hali hazırda tapu sicil kayıtlarını blockchain üzerinden yapmaya başladılar. İsveç örneğindeki gibi girişimler, işlem yoğunluğunu azaltma ve verimliliği arttırmak adına blockchain kullanıyorlar. Bunlara ek olarak Honduras ve Hindistan da mülkiyet hakları, şeffaflık ve yolsuzluğa karşı blockchain kullanımını arttırmayı hedefliyorlar.
  • Benzer şekilde seçimlerdeki yolsuzluklar ve adaletsizlikler üzerine de blockchain teknolojisi kullanılabilir. Uygun, şeffaf ve kalıcı bir altyapı ile elektronik olarak yapılacak seçimlerin şeffaflığı arttıracağı ve bütünlüğü koruyacağı söyleniyor.
  • Son zamanlarda artan ve paravan şirketler üzerinden gizli bir şekilde para aklama, rüşvet ve çıkarlar doğrultusunda kamu mallarını kullanma durumlar göze çarpmaktadır. Bu duruma ise blockchain, kurumsal dökümlerin ve belgelerin kayıtlarını blockchain teknolojisi ile takip edilmesi ve saklanması ile şüpheli durumları daha net takip edilebilir ve şeffaf kılabilir.
  • Raporun son yönergesi ise eğitim, sanat ve sosyal yardım adı altında yapılan ödemeler ve yatırımların şeffaf olmadığını ve denetlenmesinin yetersizliği yönünde. Yine bu tarz ödemelerin blockchain ile yapılması, halkın daha huzurlu ve hükumetlerin daha şeffaf olabilmesi işin gözde çözüm yollarından biri olarak görülüyor.

Günümüz teknolojisi ve ekonomik durumlar, hazırlanan raporun gerçekleşmesini güçleştiriyor. Ancak maddelerin gerçekleştirilebilmesi durumunda şeffaflık halkın arzuladığı konuma gelebilir.

“Blockchain, şeffaflığı, hesap verebilirliği ve vatandaş katılımını artırabilecek, kurcalanmaya açık ve kalıcı veritabanları ve kayıt tutma ile ilgili değerli nitelikler sunuyor.”

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Kadir ALTUNSOY hakkında :

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre mühendisliği öğrencisiyim,23 yaşındayım. Kripto paralarla 2017 yılından beri ilgiyle takip ediyorum ve geleceğe yön verecek teknoloji olduğunu düşünüyorum. Bu hevesle beraber öğrendiğim bilgileri ve analizleri Koinfinans aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?