Aralık 19, 2020

Dünya Ekonomi Forumu: Ripple Yeni Nesil Finansal Altyapıyı İnşa Etti!


Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kripto Para Birimleri Küresel Gelecek Konseyi tarafından, kripto para birimleri hakkında önemli bir rapor yayımladı. “Kripto Ne İşe Yarar?” başlıklı yayında, sektördeki ana projeler, kripto para birimlerinin kullanım durumları ve birden çok sektördeki uygulamaları değerlendirildi. Yayın, diğer büyük kripto para birimlerinin yanı sıra Ripple, Bitcoin ve Ethereum’un potansiyelini, stratejisini ve hedeflerini vurguladı.

Uzmanlarla birlikte geliştirilen çalışmada kripto para birimleri ve üzerinde çalıştıkları ağlar için bir sınıflandırma yapıldı. Bu sayede incelenen projeler temel katman blockchain ve kripto para birimi, ikinci katman protokolleri, finansal ürünler ve hizmetler ile finansal olmayan ve hizmet uygulamaları olarak ikiye ayrıldı. Uzmanlar, dijital varlıklar hakkında bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için bu sınıflandırmayı oluşturdu. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto para birimleri kaçınılmaz bir noktaya ulaştı. Kariyerlerimizi, kripto para birimlerinin benimsenmesini ve kullanılmasını ilerletmeye adadık çünkü bunların, küresel dijital ekonomiyi büyütmek ve dünyadaki tüketiciler ile işletmelere fayda sağlamak için muazzam birer fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Ripple, XRP Kullanarak Sorunları Ortadan Kaldırıyor

WEF Ripple’ın, “yeni nesil finansal altyapıyı” inşa ettiğini iddia ediyor. Bu, esas olarak ürünlerinden kaynaklanıyor: RippleNet ve On-Demand Liquidity (ODL-Talep Üzerine Likidite). Ripple tam anlamıyla, küresel bir finansal iletişim köprüsü oluşturuyor ve müşterilerinin hızlı, güvenli ve düşük maliyetle para göndermesine olanak tanıyor.

WEF raporu, RippleNet’in “merkezi olmayan ve standartlaştırılmış” olduğunu ve tek bir başarısızlık noktasından yoksun olduğunu belirtiyor. Bu güçlü yönler, iki finansal kurumun ön ödemeli hesaplara sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırıyor:

“XRP, bir ödeme kullanım durumu için oluşturuldu. Yaklaşık 3 saniyede yerleşir, halihazırda saniyede 1.500+ işleme (TPS) ölçeklenir, ihmal edilebilir düzeyde enerji tüketir ve çok düşük bir işlem maliyetine (0.0003 dolar) sahiptir. Açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan bir sistemdir, bu da onu iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birleştirmek için uygun bir araç haline getirir.”

Ripple, yüzlerce müşterinin RippleNet’e katılmasını ve yaklaşık 30 müşterinin ODL’sini aktif olarak kullanmasını sağlamayı başardı. Dünya Ekonomik Forumu bu müşteriler arasından, diğerlerinin yanı sıra Santander Bank, American Express, Siam Commercial Bank, SBI, MoneyGram, Azimo’yu öne çıkarıyor. 55’ten fazla ülkede kullanılabilirlik ve 70’in üzerinde ödeme gönderme yeteneği ile Ripple, 7 milyar dolar değerinde 2 milyon işlemi gerçekleştirmeyi başardı.

Son olarak Dünya Ekonomik Forumu (WEF) gibi dev bir yapının kripto sektörüne bu şekilde önem vermesi, kripto paraların benimsenmesi için son derece önemli görünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?