Dünya Bankası’ndan Ripple ve Dağıtılmış Defter Teknolojisine Övgü

Dünya Bankası yayınladığı bir blog yazısında dağıtık defter teknolojisini övdü ve Ripple’ın xRapid’inin yeni bir çağ açıcak teknoloji olduğunu açıkladı

Dağıtık Defter Teknolojisi

Dünya Bankası blog’unda yayımlanan yazı Dünya Bankası’nun finansal sektör uzmanı Marco Nicoli tarafından yazıldı. İş amaçlı yapılan para gönderim işlemlerinin yavaş olduğunu ve şeffaf olmadığını belirten Nicoli maliyetlerin de yüksek olduğuna dikkat çekti. Bu yüzden de yeni teknolojilere daha çok ilgi duyulmasının gerekliliğini ifade etti.

Sınır ötesi ödeme sistemlerinin eksikleri olduğundan dolayı artık yeni inovasyonları denememiz gerekiyor. Dağıtık defter teknolojisi teknolojileri sektör üzerinde büyük bir değişikliğe damgasını vurabilir. Ben bu görüşe katılıyorum, işletmeler arası gönderimlerde başarılı olabileceği bir kullanım alanı bulabiliriz. Bu sayede maliyetler düşürülür, şeffaf ve takio edilebilir aktarımlar yapılmasına olanak sağlayabilir. Bu dağıtık defter teknolojisi risk meselesini tamamen ortadan kaldırabilir, gönderimler için ortak bir bankacılık ilişkisine gerek olmayabilir.

Ripple’ın Gelişimi

Blogda ki raporda Ripple’ın xRapid’i için ayrı bir açıklama yapılmış:

2018’de finansal teknoloji firması olan Ripple xRapid’i ABD-Meksika koridorunda denedi. xRapid bir dağıtık defter teknolojisi tabanlı sınır ötesi ödeme ağı sistemi. Pilot uygulamada yer alan finansal kurumlar %40 ile %70 arasında yurt dışı giderlerinde büyük tasarruflar elde etti. Önemli bir kısım ise, ortalama gönderim süresi 2 dakikanın çok az üzerindeydi.

Nicoli yazısında diğer aktarım maliyeti düşürme ve hız artırma girişimleri yapan JPM Coin’e ve SWIFT’in dağıtık defter teknolojisine de yer verdi. Dünya bankası çalışanı genel olarak dağıtılmış defter teknolojisinin uzun vadede uluslararası ödemelerde lider olabileceği düşünse de bir konu üzerinde açık kapı bıraktı. Yazı sonlarına doğru dünya çapında ölçeklendirmeye ulaşabileceği sorusunun halen tam cevaplanmadığının altını çizdi.

Kaynak: Worldbank, Coin-Turk

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.