Kasım 19, 2020

Dolar’ın Güç Kaybetmesi Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bu yılın başlarında, Nasdaq listesinde yer alan MicroStrategy, 425 milyar dolarlık nakit rezervini Bitcoin’e çevirdi. Şirketin CEO’su Michael J. Saylor, volatilitesiyle tanınan ve düzenlenmemiş bir varlığa yatırım yapmaya yönelik cesur çağrısını açıklayarak, “nakit tutmaktan daha iyi bir uzun vadeli değer kazanma potansiyeline” sahip olduğunu söyledi.

Birçok analist, MicroStrategy’nin Bitcoin pazarına yaptığı yatırımın, diğer birçok şirketi, yatırımcıyı ve varlık yöneticisini kripto para birimine farklı bir perspektiften bakmaya yönelttiğini düşündü. Bitcoin, sahiplerini enflasyondan koruyabilecek bir değer varlığı deposu olarak tanınmaya başlandı. Şimdiler de bir çok ünlü isim Bitcoin satın aldıklarını açıkça itiraf ediyor.

Sonuç olarak BTC 2020’de neredeyse yüzde 150 arttı ve 18.500 dolara yaklaştı. Analistler, fiyatın Aralık 2017 rekor seviyesi olan 20.000 dolar’a ulaşmasını bekliyor. Bunun yanında dolar’ın güç kaybetmesi ve buna karşın Bitcoin’in yükselişini devam ettirme potansiyeli de gündem de olan konulardan.

Citi analisti Calvin Tse, araştırma notunda ABD doları’nın zayıflaması ihtimali hakkında konuştu. Araştırmasında Amerikan Doları’nın 2021’de yüzde 20’ye kadar düşebileceğini belirtti. Buna sebep olabilecek durumlar olarak, COVID-19 aşısının gelişinin yol açtığı belirsizlik risklerinin yanı sıra Federal Rezerv’in devam eden teşvik programını öne sürdü. Tse, “Aşı dağıtımının, tüm ayı piyasası işaretlerimizi kontrol edeceğine ve doların 2000’lerin başından ortalarına kadar yaşadığına benzer bir yol izlemesine izin vereceğine inanıyoruz” dedi ve şunları ekledi:

“Dolar sadece gelecek yıl yüzde 20 düşebilir mi? Olabileceğini düşünüyoruz.”

Yatırımcılar, küresel ekonomik belirsizlik dönemlerinde ABD dolarına koşuyor. Mart 2020’de, COVID-19 vakalarında ki artışın neden olduğu kilitlenmelerin küresel bir piyasa bozulmasına yol açtığı durumlarda, dolar en büyük fayda sağlayanlardan biri oldu. Riskten kaçma ve risk alma arasındaki rolleri değiştiren bir varlık olan Bitcoin bile o dönem, sadece 48 saatlik sürede neredeyse yüzde 60 değer kaybetti.  Ancak ekonomik iyileşme beklentileri artıyor. Bu durumda, ABD doları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratıyor. Bunun yanında daha zayıf bir dolar tahmini, büyük firmaların sermaye tahsis stratejilerini yeniden düşünmelerine yol açabilir. Öyle görünüyor ki, güç kaybeden bir dolar duyarlılığı firmaları 2021’e doğru Bitcoin pazarına taşıyabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?