Dolar’ın Güç Kaybetmesi Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler?

0
252

Bu yılın başlarında, Nasdaq listesinde yer alan MicroStrategy, 425 milyar dolarlık nakit rezervini Bitcoin’e çevirdi. Şirketin CEO’su Michael J. Saylor, volatilitesiyle tanınan ve düzenlenmemiş bir varlığa yatırım yapmaya yönelik cesur çağrısını açıklayarak, “nakit tutmaktan daha iyi bir uzun vadeli değer kazanma potansiyeline” sahip olduğunu söyledi.

Birçok analist, MicroStrategy’nin Bitcoin pazarına yaptığı yatırımın, diğer birçok şirketi, yatırımcıyı ve varlık yöneticisini kripto para birimine farklı bir perspektiften bakmaya yönelttiğini düşündü. Bitcoin, sahiplerini enflasyondan koruyabilecek bir değer varlığı deposu olarak tanınmaya başlandı. Şimdiler de bir çok ünlü isim Bitcoin satın aldıklarını açıkça itiraf ediyor.

Sonuç olarak BTC 2020’de neredeyse yüzde 150 arttı ve 18.500 dolara yaklaştı. Analistler, fiyatın Aralık 2017 rekor seviyesi olan 20.000 dolar’a ulaşmasını bekliyor. Bunun yanında dolar’ın güç kaybetmesi ve buna karşın Bitcoin’in yükselişini devam ettirme potansiyeli de gündem de olan konulardan.

Citi analisti Calvin Tse, araştırma notunda ABD doları’nın zayıflaması ihtimali hakkında konuştu. Araştırmasında Amerikan Doları’nın 2021’de yüzde 20’ye kadar düşebileceğini belirtti. Buna sebep olabilecek durumlar olarak, COVID-19 aşısının gelişinin yol açtığı belirsizlik risklerinin yanı sıra Federal Rezerv’in devam eden teşvik programını öne sürdü. Tse, “Aşı dağıtımının, tüm ayı piyasası işaretlerimizi kontrol edeceğine ve doların 2000’lerin başından ortalarına kadar yaşadığına benzer bir yol izlemesine izin vereceğine inanıyoruz” dedi ve şunları ekledi:

“Dolar sadece gelecek yıl yüzde 20 düşebilir mi? Olabileceğini düşünüyoruz.”

Yatırımcılar, küresel ekonomik belirsizlik dönemlerinde ABD dolarına koşuyor. Mart 2020’de, COVID-19 vakalarında ki artışın neden olduğu kilitlenmelerin küresel bir piyasa bozulmasına yol açtığı durumlarda, dolar en büyük fayda sağlayanlardan biri oldu. Riskten kaçma ve risk alma arasındaki rolleri değiştiren bir varlık olan Bitcoin bile o dönem, sadece 48 saatlik sürede neredeyse yüzde 60 değer kaybetti.  Ancak ekonomik iyileşme beklentileri artıyor. Bu durumda, ABD doları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratıyor. Bunun yanında daha zayıf bir dolar tahmini, büyük firmaların sermaye tahsis stratejilerini yeniden düşünmelerine yol açabilir. Öyle görünüyor ki, güç kaybeden bir dolar duyarlılığı firmaları 2021’e doğru Bitcoin pazarına taşıyabilir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın