Dikkat Çeken İddia: Bybit Çinli Kulanıcıların Hesaplarını 15 Haziran’a Kadar Kapatacak

Çin menşeli popüler bir kripto türev borsası olan Bybit, 15 Haziran’a kadar bir Çin telefon numarasıyla kayıtlı tüm hesapları feshedeceğini duyurdu. Platform zaten geçen yıl Çin IP adresini yasaklamıştı. Bir Çin telefon numarasıyla ilişkili tüm hesapları kaldırma kararı, Çin hükümeti tarafından kripto ticareti ve madenciliğine yönelik yeni bir baskının ışığında alınmış gibi görünüyor. Haber Wu Blockchain tarafından duyuruldu:

“Türev borsası Bybit, en ağır önlemleri aldı: 15 Haziran’da, Çin cep telefonu numaralarıyla kayıtlı tüm kullanıcılarının hesaplarını kapatacak. Bybit 2020’de Çin IP’sini yasaklamıştı. Borsa Çinli bir ekip tarafından Şangay’da kuruldu.”

 

Türev borsa tarafından alınan önlem, Çinli müşterilere hizmetlerini duraklatan veya yetkililerden daha fazla netlik bekleyen diğer birçok borsa arasında en şiddetlisi gibi görünüyor.

Çin 2017 yılına kadar kripto ticaretini ve borsalarını yasaklamıştı, ancak düzenleyici kısıtlamalara rağmen kripto yatırımları özellikle bu boğa sezonunda arttı. Ulusal CBDC olan dijital yuan’ın gelişimi, merkezi olmayan kripto varlıklarının sunmadığı; ülkenin para akışı üzerinde tam kontrolü sağlamak için bir önlem olarak görülüyordu.

Çin’in Son Zamanlardaki Kripto Baskısı Şimdiye Kadarki En Şiddeli Olanı Mı?

Yıllar geçtikçe Çin, kripto ticaretine birkaç kez baskı uyguladığını duyurdu ki bu durum ülkede kripto ticareti yasak olduğu için anlaşılabilir bir durum. Bununla birlikte, en son baskı, yaklaşan dijital yuan lansmanı nedeniyle bu zamana kadarkiler arasında en şiddetlisi gibi görünüyor.

Bitcoin madenciliğine yönelik baskı da Çin için yeni bir şey değil, ancak son zamanlarda  hükümet karbon nötr olma sözü vermişti ve kırsal illerdeki aşırı madencilik, Devletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasına yol açtı.

Çin FUD’u, yeni yatırımcılar arasında panik satışına yol açarken, alandaki deneyimli yatırımcılar, baskının yalnızca Bitcoin madenciliğinin daha ademi merkeziyetçi ve yenilenebilir enerji odaklı olmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Piyasa Uzmanları Gelişmeyi Nasıl Değerlendirdi?

İddianın paylaşıldığı tweet’e çok sayıda yorum geldi. Gelişmeyi değerlendirenler arasında ICRYPEX Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü (@bestenazsullu) de yer aldı. Kripto piyasasının yakından takip ettiği isimlerden Beste Naz Süllü söz konusu iddiayı “hata” olarak değerlendirdi:

Bybit, 15 Haziran tarihi itibariyle Çinli telefon numarası ile kayıtlı olan tüm kullanıcı hesaplarının kapatılacağını açıkladı. Çin yaptığı bu hatayla tahtı kime kaptıracak bakalım.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.