Dikkat Çeken Araştırma: Merkeziyetsiz Borsaların Çoğu Güvenli Değil!

Yakın tarihli bir rapora göre, nispeten sık denetimler gerçekleştirmesine rağmen, çoğu merkezi olmayan borsa güvenli değil.

Merkezi olmayan finans, bu yıl ve özellikle yaz aylarından sonra popülaritesini artırdı. Sayısız DeFi odaklı protokolün yanı sıra, birden fazla yeni merkezi olmayan borsaların ortaya çıkışına şahit olduk. Talepteki keskin artış, hızlı proje geliştirmelerini ve etkileyici hacim büyümesini beraberinde getirdi. Ancak bu durum, güvenlik açığı gibi bazı sorunlar ortaya çıkardı.

Sonuç olarak, kripto borsa sıralama platformu Cer Live, merkezi olmayan borsaların mevcut durumu hakkında bir rapor hazırlamaya karar verdi. Popüler siber güvenlik firması Hacken Group’un bir parçası olan CER, siber soruşturmalara ve derinlemesine sıralama metodolojisine güvenerek bir takım sonuçlar ortaya koydu

DEX’in Yalnızca %8’i Güvenli

CER, merkezi platformlarda bir dereceye kadar önlenebilecek merkezi olmayan borsalarla ilişkili birkaç olası riski vurguladı. Bunun yanında DEX’in karşılaştığı sahte token listelemeleri, slipajın varlığı, işlem onayındaki gecikmeler ve listelenen paritelerle ilgili veri eksikliği gibi çeşitli problemleri ele aldı. Rapor, aynı zamanda borsaların güvenlik denetimlerini tamamlayıp tamamlamadığını, hataların tespit edilmesi için ödül sunup sunmadığını ve yeterli uçtan uca güvenliği sağlayıp sağlamadığını da inceledi.

Raporda değerlendirme yapılırken, her bir borsaya genel güvenliğine göre 1 ile 10 arasında puan verildi. CER, 8’in üzerinde tüm puanların “yüksek güvenlikli”, 6-8 arası puanın “iyi”, 6’nın altındaki tüm puanların ise “zayıf güvenlikli” olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Çoğu DEX (merkeziyetsiz borsa), kullanıcılarını hatalardan veya para kaybından koruyabilecek herhangi bir sigorta veya özellik sunmuyor. Yine de, analiz kaynağı “merkezi platformlara kıyasla merkezi olmayan borsalarda önemli bir saldırı olmadığını” kabul etti.

Biraz endişe verici bir şekilde, araştırmadan elde edilen siber güvenlik puanlama sonuçlarına göre, 25 kripto borsasından yalnızca ikisi 8 puan veya üzerinde puanlar aldı: Uniswap ve Synthetix.

Söz konusu değerlendirmede, denetimlerinin vadesinin geçtiği düşünülen borsaların da  puanı düşürüldü. Diğer bazı borsaların ise hiçbir güvenlik denetimini tamamlamadığı tespit edildi:

“6 borsa (yüzde 24) güvenlik denetimini geçemedi veya denetimi tamamladıklarını açıkça duyurmadı. Denetimi tamamlamamış bir borsa güvenli kabul edilemez.”

CER, raporunda DEX’lerin yüzde 92’sinin güvenliğe daha fazla dikkat vermesi gerektiği sonucuna ulaştı ve düşük puan alan borsalara güvenlik denetimlerini tamamlamaları çağrısında bulundu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.