Dijital Yuan, Çin’de Benzin İstasyonlarında Kabul Edilmeye Başlandı

0

Çin, ülkenin dijital para birimi Digital Yuan’ın uygulanması ve entegrasyonunda önemli adımlar attı. Şu anda ülke, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), bir ödeme aracı olarak yavaş yavaş adapte kullanılmaya başlandı.

Çin’in Shenzhen şehri, şehirdeki bazı benzin istasyonlarının dijital para birimini kabul etmeye başladığını keşfetti ve bu heyecanlı sürecin parçası oldu.

Economic Information Daily’ye göre, 10’dan fazla benzin istasyonunun para birimini kabul ettiği doğrulandı ve önümüzdeki günlerde bu sayının artma olasılığı yüksek. Haber de, bu uygulamanın başında devlete ait petrol şirketi Guangdong Petroleum’un olduğu bilgisi paylaşıldı. Devlete ait petrol şirketi, hizmetlerin bu ay bitmeden kendi kendine çalışan diğer benzin istasyonlarına da yayılacağını duyurdu. Firma, küçük ölçekli uygulamadan aldığı geri bildirim seviyesinin büyük ölçüde olumlu olduğunu, ayrıca sürecin hızlı ve verimli ilerlediği için takdir edildiğini belirtti.

Şu anda dijital yuan para birimini kabul eden benzin istasyonlarında, vatandaşların ödeme yapması için kullanılan bir karekod sistemi var. Uygulamanın salı gününden beri kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte pekçok ülke, vatandaşları için ulusal bir dijital para veya bir kripto para birimi başlatmak için çaba sarf ediyor, ancak hepsi Dijital Yuan’ın işleyişini başka bir seviyeye taşıyan Çin’in gölgesinde kalıyor.

Daha önce Japonya, Rusya gibi ülkeler ve Avrupa Merkez Bankası gibi kuruluşlar da dijital para birimi kurmakla ilgilendiklerini ifade ettiler. Ancak şu an için bu alanda Çin’in lider konumunda olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın