Nisan 6, 2020

Dijital Para Devrimine Teşvik

Deutsche Bank için çalışan araştırmacı Marion Laboure, kağıt para ile aktarıldığı bilinen mevcut COVID-19 salgınının Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) karşı artan ilgiyi hızlandırabileceğini gösteren bir makale yazdı.

Birçok merkez bankası yetkilisi zaten korona virüsünün yayılmasında kağıt paranın bir risk potansiyeline sahip olduğunu vurgulamıştı ama bu dijital paraya doğru sadece bir katalizör etkisi oluşturdu. Bunun yanında merkez bankaları, son zamanlarda, paranın bir sonraki evrimine dair büyük bir ilgi göstermeye başladı.

Geleneksel para, birçok ülke tarafından modası geçmeye başlayan bir oluşum olarak görülüyor. Şu anda içinde bulunduğumuz dijital çağda gerekli olmayan bir şey. Daha dijital bir nakit şekline doğru ilerleme, birçok CBDC’nin de dayandığı blockchain teknolojisinin yardımıyla gelebilir. Marion Laboure’de konuyla ilgili yazısında “Yüz yılda bir patojen, yüz yılda bir çözüm gerektirir. Başlamak için bariz bir yer, dijital para birimlerine kaçınılmaz geçişi hızlandırmaktır.” dedi.

Deutsche Bank, paranın ve ödemelerin geleceği hakkındaki düşüncelerini, Marion Laboure’nin de bir parçası olduğu başka bir makaleyle yayınladı. Söz konusu makale şimdilik paranın hayatta kalacağını söylüyor. Ancak bu makale Covid-19 salgının tam olarak kavranmadığı Ocak ayında yayınlandı.

Yine Deutsche Bank’ın yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, gelişmiş ekonomilerdeki katılımcıların üçte biri nakitlerin en sevdikleri ödeme yöntemi olduğunu söylüyor ve yarısından fazlası paranın her zaman etrafta olacağına inanıyor. Ancak, birçok işletmeyi kağıt parayı reddetmeye iten korona virüs krizi, bu insanların dijital para birimlerindeki değeri görmelerine yardımcı olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?