“Dijital Euro Önümüzdeki 10 Yılda Avrupa’da Yaygınlaşacak”

0
296

Dijital Euro anlayışının benimsenmesi gün geçtikçe artıyor. Dijitalleşme adına her geçen gün yeni bir adım atılıyor. Son olarak Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, geçtiğimiz günlerde İngiliz yayın devi Reuters’e konuştu. Dijital Euro için önümüzdeki 10 sene içerisinde Avrupa genelinde çıkmasının “oldukça muhtemel” olduğunu vurguladı.

CBDC (Merkez Bankası dijital para birimi) çalışmalarının tam olarak son aşamasına gelinmediğini ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çalışmaların sonunda analizler ve testleri üzerinde çalışmalar yapacağını da ekledi.

Rehn’e göre gelecekte bize eşlik edecek olan dijital euronun, fiziki euronun tahtını ele geçirmeyeceğini, onun yerine ikame olarak kullanılacağını söylüyor. Ayrıca Avrupa’nın üzerinde çalıştığı CBDC projesindeki uzmanlar geliştirmelerde özel sektörden uzmanlarla işbirliği yapmak istedikleri de ortaya çıkmış durumdadır.

Facebook öncülüğünde projesi hala devam eden Libra coin için ise, dijital Euro ile karşılaştırmaların yapıldığını ve bunların gereksiz karşılaştırmalar olduğunu da söyleyen Rehn Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki yılın ortalarında “dijital Euro” çalışmasının sonraki aşamasına geçmesinin ve yeni planın hangi doğrultuda ilerlemesinin beklendiğini de ekledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın