Dijital Dolar Projesi, Beş ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi Pilotu Başlatacak

0

ABD’deki kâr amacı gütmeyen Dijital Dolar Projesi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ilk örneği olan ABD merkez bankası dijital para biriminin potansiyel kullanımlarını test etmek için önümüzdeki 12 ay boyunca beş pilot program başlatacağını söyledi.

Bu beş pilot, dijital doların banka kullanmayan kişilere, bankacılık hizmetlerine erişimi olan – olmayan  kişilere ve küçük işletmelere fayda sağlayıp sağlamayacağını ve nasıl fayda sağlayacağını değerlendirecek.

Accenture’da kıdemli genel müdür olan Treat, bu projelerin Accenture’den destek alacağını, ancak kendi kendini finanse edeceğini söyledi. Projenin amacı, ABD politika yapıcılarının dijital doları geliştirmesine yardımcı olabilecek veriler üretmektir. Bu projeler hakkında herhangi bir özel ayrıntı paylaşmayı reddeden Treat, “Gerçek dünya uygulamasına “olabildiğince yakın” olacak şekilde tasarlandıklarını ve sonuçların hızlı bir şekilde geleceğini beklediklerini” söyledi.

Accenture ve Dijital Dolar Vakfı arasındaki bir ortaklık olan Dijital Dolar Projesi, ABD merkez bankası dijital para birimine (CBDC) yönelik araştırmaları teşvik etmek için geçen yıl oluşturuldu.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski başkanı ve Dijital Dolar Vakfı’nın kurucu ortağı Christopher Giancarlo, “Dünyanın dört bir yanından, CBDC’ler hakkında diğer ülkelerden gelen verilere dayalı konferanslar ve bildiriler çıkıyor, elimizde olmayan şey ise, bu tartışmayı aydınlatmak için Amerika Birleşik Devletleri’nden sağlanacak gerçek veriler ve test. Biz bu gerçek dünya verilerini oluşturmaya çalışıyoruz.”

ABD Dijital Doları’nın Geleceği

Çin ve Avrupa dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kripto para birimlerinden gelen tehditleri savuşturmak ve ödeme sistemlerini iyileştirmek için CBDC projelerini hızlandırıyor.

Dünyanın en yaygın kullanılan para biriminin kanunu temsilcisi olarak, ABD Federal Rezervi, bu konuda daha temkinli hareket ediyor. Varsayımsal bir dijital doları destekleyen bir teknoloji platformu oluşturmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile birlikte çalışılıyor.

Ancak Federal Rezerv Sistemi’nin başkanı Jerome Powell, geçen hafta dijital doları doğru şekilde elde etmenin hızlı olmaktan “çok daha önemli” olduğu açıklamasında bulunmuştu.

Giancarlo, Powell’ın temkinli davranmakta haklı olduğunu, ancak Çin’in ilerledikçe ABD’nin gizlilik, ticaret ve konuşma özgürlüğü gibi ABD değerlerini CBDC’lerin gelişimine dahil etme konusunu irdelemeleri gerektiğini söyledi ve ekledi:

“ABD’nin önceki teknolojik yeniliklerde olduğu gibi dijital para konusunda da liderlik yapması hayati önem taşıyor.”

Giancarlo, işlem ücretlerinin birçok Amerikalı’nın ana finansal hizmetlere erişimini engellediği ve dijital  doların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki finansal katılımı da artırabileceğini belirtiyor.

Üçü önümüzdeki iki ay içinde başlayacak olan pilot programlar, dijital bir doların işlevsel, sosyolojik, ticari kullanımları, faydaları ve diğer yönleri hakkında veriler üreterek Fed’in MIT projesini tamamlayacak. Veriler kamuya açıklanacak.

Accenture’da kıdemli genel müdür olan David Treat, CBDC’lerin diğer fiziksel ve elektronik para türlerinin yerine geçmek yerine onların yanında var olacağını söyledi.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın