Eylül 14, 2023

Dev Borsanın İşlem Hacminde Şok Düşüş: Rekabet Kızışıyor!


Binance, Mayıs 2021’de kaydedilen tarihi zirveden bu yana işlem hacminin %95 oranında düştüğünü görüyor. Analitik platform Kaiko tarafından paylaşılan verilere göre, 2023 yılının ilk çeyreğinin başlarına kıyasla bu gösterge %60 oranında düştü.

Araştırma, euro (EUR), Büyük Britanya poundu (GBP), Türk lirası (TRY), Brezilya reali (BRL), Avustralya doları (AUD) ve diğer büyük dünya fiat para birimleri ile tüm kripto-fiat çiftlerini kapsadı.

2023 yılında borsa bir dizi kısıtlama getirmiştir. Ancak aslında en acı düşüş 2022 yılında yaşanmıştır. Kripto para birimleri segmentindeki tüm platformlarda alım satım faaliyeti azalır. Ağustos 2023’te, Ethereum tabanlı NFT platformlarındaki alım satım faaliyeti, 2021’in en yüksek seviyelerine kıyasla %90 daha düşüktü.

Borsa, düşük fiyat performansı ve azalan oynaklığın olumsuz etkilerinden en çok zarar gören platform oldu. Sadece 2023 yılının 2. çeyreğinde, toplam işlem hacmi %70 oranında düştü.

Binance’in (BNB) Hakimiyeti Düzenleyici Saldırılara Rağmen Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

Ağustos 2023’te Bitcoin (BTC) oynaklığı tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Ek olarak en büyük kripto para birimi S&P500, NASDAQ ve ham petrolden daha az dalgalıydı. Bununla birlikte, bu stresli bağlamda bile Binance küresel borsa ortamının lideri olmaya devam ediyor. DeFi araştırmacısı Thor Hartvigsen’in belirttiği gibi, Binance (BNB) hala tüm merkezi olmayan borsaların toplamına kıyasla 20 kat daha büyük işlem hacmi gerçekleştiriyor.

Spot işlem hacmi söz konusu olduğunda borsa en yakın rakibi Coinbase’i %300-400 oranında aşıyor. Türev işlem hacmine göre, Binance OKX’i %170 oranında geride bırakıyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?