Deutsche Bank Uzmanlarından Hiperenflasyon Uyarısı

0
366

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, koronavirüs pandemisinin yarattığı ekonomik krize, enflasyonla sonuçlanacak milyarlarca yeni para basarak yanıt veriyor. Bu, sınırlı tedarik de dahil olmak üzere Bitcoin’in özelliklerine dikkat çekti.

ZeroHedge tarafından yayınlanan bir rapora göre, merkez bankaları yeni para basmak ve ekonomik rahatlama sağlamak için koşuşturuyor. Deutsche Bank stratejistleri ise “helikopter parası” kullanımına karşı uyarıyor.

Strateji uzmanı Oliver Harvey ve Robin Winkler, ‘helikopter parası’ enjeksiyonunun mevcut ekonomik krizi daha da kötüleştirebileceğini iddia eden bir rapor yayınladılar.

Rapor, cornavirüsün etkisini 2008 küresel finansal çöküşüyle ​​karşılaştırarak başlıyor,

“Koronavirüse ekonomik politika tepkisi son mali krize çok benziyor. Merkez bankaları, bankalarla yapılan takas hatları ve şirketlerden ticari kâğıt alımı yoluyla özel sektöre likidite ile karşılık vermişlerdir. Faiz indirimleri ve niceliksel gevşeme yoluyla para maliyetini düşürmüştür.”

Yazarlar, 2008 krizinin bankacılık sektörüne olan güvensizlikten kaynaklandığını söylüyor. En son ekonomik çöküşün ise hükümet politikalarından kaynaklandığını savunuyorlar. Sınırları kapatma ve işletmeye erişimi sınırlama kararı, geçici ise, işsizliğin yanı sıra bir “arz şoku” yaratır.

Kripto piyasaları hala 12 Mart’taki en kötü kayıp günlerini düzeltmeye çalışıyor. Fiat para enflasyon politikalarına yönelik eleştiri, Bitcoin’in yaklaşan yarılanma olayıyla çakışıyor. Çoğu hükümetin sürdürülemez bir ölçekte yeni para bastığı bir zamanda, Bitcoin’in arzı sabit kalmaktadır. Fiat’tan kaçmak isteyen yatırımcılar için potansiyel bir alternatif varlık sağlar.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın