DeFi Protokolü bZx’e Saldırı: 8 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı!

Hacker’lar, DeFi borç verme protokolü bZx’e bir saldırı düzenledi ve 8 milyon dolardan fazla kripto para birimi çaldı. Maalesef söz konusu saldırı, bu yıl DeFi protokolüne yapılan ilk saldırı değil.

Edinilen bilgilere göre, saldırı hatalı kod nedeniyle gerçekleşti. Hatalı kod sayesinde hacker’lar, iTokens bakiyesini (bZx’in faiz getiren token’ları) artırmasını sağladı. bZx hatayı farkedip, iTokens üretimiyle yakımını durdurdu, daha sonra da bakiyelerin düzeltilmesiyle işlemler tekrardan başladı. bZx grubunun bir üyesi olan Anton Bukov, firmanın başka bir saldırıya uğradığını söylemek için Twitter üzerinden açıklama yaptı.

bZx’in kurucu ortağı Kyle Kistner ise yaptığı açıklamada, “Protokolü denetleyen iki firmanın (Peckshield ve Certik) hatayı nasıl bulamadığını anlamak zor. Bu durumla ilgili analiz hazırlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak yaklaşık 8.1 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. bZx, hiçbir kullanıcı fonunun risk altında olmadığını ve kayıpların sigorta fonundan karşılandığını söyledi.

Son zamanlarda yaşanan saldırı dalgasıyla, bZx bu yıl zor bir dönemden geçiyor gibi görünüyor. Daha önce de, Şubat ayında iki başarılı girişimde bZx, 1 milyon dolar değerinde ETH kaybetmişti. Fakat bu kez gerçekleşen saldırı miktarı göz önüne alındığında daha etkiliydi. bZx’in saldırılar sonucunda güven kaybettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.