DeFi Protocol’ü Pickle Finance’tan 20 Milyon Dolar Çalındı!

Yeni bir gün ve yeni bir DeFi saldırısı gündemde. DeFi protokolü “Pickle Finance” 20 Milyon dolar’lık kayıpla sonuçlanan bir siber saldırıya uğradı. Bir piyasa uzmanı, hack’i “karmaşık, iyi çalışılmış ve kolay değil” şeklinde tanımladı.

Pickle Finance, akıllı sözleşmelerinden birinde yatırılan fonların saatler önce bir bilgisayar korsanı tarafından çalındığını açıkladı. Hack’erın yaklaşık 20 milyon dolarlık fonu tam olarak nasıl çaldığı hala araştırıyor. Pickle Finance’te bulunan açıktan yararlanan hack’er, elde ettiği DAI’leri, TSİ 21.30 civarında bir adrese aktardı ve hala bu adreste tutuyor. Cüzdanları hala “hareketsiz” ve her hack’i takip etme eğiliminde olan “kara para aklama” aşaması başlatılmadı.

Protokole her kim saldırdıysa, Pickle Finance’ın DAI PickleJar veya pJar’ından fonları çaldı. Bu Jar, Pickle Finance bu protokole DAI yatırdığında Compound tarafından verilen cDAI token’larını içeriyordu. Konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada, “DAI PickleJar stratejimizin kötüye kullanıldığına dair raporlar var. Bu konuyu aktif olarak araştırıyoruz ve konuyla ilgili daha detaylı bir açıklama yapacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Pickle Finance’ın tokeni (PICKLE) haber yayıldıktan sonra düşüşe geçti ve birkaç saat içinde neredeyse %58 değer kaybetti.

Son DeFi hack dalgası, ekosistemin hala olgunlaşmamış olduğunun bir işareti olabilir. En son saldırıya uğramış protokol vakaları arasında Value DeFi, Harvest Finance, Akropolis ve Balancer yer alıyor. Hepsi, projelerin merkeziyetsiz yapısı nedeniyle paralarını geri alma şansı olmayan yatırımcıları milyonlarca dolar zarara uğrattı.

Ancak, hack’ler daha popüler hale geldikçe, DeFi protokollerinin kalitesi ve yeni ürünlerin sayısı da artıyor. Bir bakıma, siber saldırıların neden olduğu kayıplar DeFi protokollerini güçlendirmeye yardımcı oldu. Özel oracle’ını terk eden ve bir milyoner saldırısından sonra Chainlink’i kullanmaya başlayan Value Defi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.