DeFi, Ethereum’un Önüne mi Geçecek?

DeFi ’nin toplam piyasa sermayesi; Ethereum’un basın zamanındaki 51,8 milyar dolarlık pazar sermayelerine karşı 15,8 dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu durum da Kasım 2020 ortalarından itibaren DeFi ‘nin pazar sermayelerinin Ethereum’un %30’dan fazla olduğunun ve ETH’nin kendi pazar kapitalleşmesini aşmasının çok uzun sürmeyeceği anlamına gelmektedir.

Etherum’un 2015 yılından piyasaya sunulmasından bu yana 5 yılda piyasa sermayesi %600 oranında artış gösterdi. DeFi’ler ise tam tersi şekilde bin kat artış göstermiştir. Aslında DGC’nin 2020 anketine göre DeFi; 2020 yılı için kripto para piyasasının en büyük gelişmelerinden biri olmuştur.

DGC’nin 2020 anketi Kaynak: DGC Raporu

Bunun gibi gelişmeler yalnızca DeFi çevresinde mevcut olan durumlara eklenmiştir. Rekabetçi teşvik planlarıyla birlikte gelen DeFi projeleri, yatırımcıları fonlarını park etme konusunda teşvik ediyor.

Bu durum ise DeFi ‘nin TVL’sinin yalnızca 90 gün içerisinde 6,5 milyar dolardan 13,87 dolara çıkması ile ispatlanabilir. Doğal olarak, DeFi ‘nin 2020 yılındaki büyümesi ile 2017’lik ICO kabarcığı arasında paralellikler ortaya çıkarması beklenmektedir. Son olarak ikisi arasında keskin ayrımların olduğu da kesin bir gerçektir.

Temmuz ve Ağustos 2020 tarihinde DeFi ‘nin artan TVL işlemleri Ethereum ağında zaten var olan yoğunluğa katkı da bulunmuştur. Bu yoğunluğun, Ethereum’un fiyatı ve piyasa değeri üzerinde olumlu bir etki yarattığını söyleyebiliriz.

Ethereum ağındaki işlemlerin gösterdiği bu artış madencinin gelirini ve ağ ücretlerini de arttırdı. Aynı zamanda Ethereum Ağının popülerliği de artmış oldu.

DeFi ve Ethereum arasındaki ilişki de son birkaç aydır yüksek seviyelerde kalmıştır. ETH 2.0’ın lansmanı yaklaştıkça, DeFi kilitlenmenin ona çok ihtiyaç duyacağı bir güç vermesi bekleniyor. Ancak DeFi ‘nin ve Ethereum’un büyümesini aşmasının mümkün olduğu gerçeği göz önüne alınacak olursa, DeFi ‘nin Ethereum ağından geçmesi için doğru zaman olabileceğini düşünmek ciddi bir önem taşımaktadır.

DeFi’nin TVL’si Kaynak: DeFİPulse

ETH uzun süredir en iyi projelerden biri olmayı başarmıştır. Ne yazık ki popülerlik Ethereum’un geç fiyatı için pek bir şey yapamadı. ETH ağında beklenen iyileştirmelerin tümü tam anlamıyla durdu. Çok ihtiyaç duyulan bazı iyileştirmeler ETH 2.0’da ortaya konulacak. Son olarak ETH’den işlem yapmak muhtemelen DeFi ’ye daha fazla genişleme ve büyümesi için daha fazla alan verecektir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.