Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Venezuella’nın Ulusal Kripto Parası “Petro” ile İlgili Konuştu

0
530

Salı günü Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Karakas’tan uçan havayolu şirketlerinin, Venezuela’nın “Petro” kripto para birimi ile yakıt için ödeme yapması gerektiğine karar verdi. Nakit sıkıntısı çeken Güney Amerika ülkesinin lideri, Petro’nun kullanımını yaygınlaştırmak istiyor.

Maduro, yaptığı yıllık konuşmasında, ABD tarafından yasaklanan ve bazı risk derecelendirme kuruluşları tarafından “aldatmaca” olarak etiketlenen tartışmalı Petro’yu gündeme aldı.

Petro’yla ilgili olarak Maduro şunları söyledi,

“Bundan sonra uluslararası rotalarda faaliyet gösteren uçaklar için PDVSA tarafından satılan tüm yakıtların satışını Petro ile yapacağım.”

Petro, Venezuela’nın geniş petrol rezervleriyle destekleniyor. Geniş kapsamlı ABD yaptırımlarını atlatmanın ve kronik likidite kıtlıklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak 2018’de tanıtılmıştı.

Maduro, sanal para biriminin Venezuelalılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olmasını istiyor. Ancak çoğu insanın bunu nasıl kullanacağı hakkında hiçbir fikri yok.

Bu arada, İcoindex.com gibi bazı risk derecelendirme web siteleri, petroyu “aldatmaca” olarak tanımlıyor.

Petro, yatırımcı güvenini kazanamamış olsa da, diğer kripto para birimlerinin aşırı enflasyona karşı bir sığınak olarak Venezuella’da oldukça popüler olduğu biliniyor.

Maduro geçtiğimiz Aralık ayında, kamu çalışanları ve emekliler için petro ile ikramiye dağıttı. Ancak uzmanlar, Petro’ların hızla Venezuella Bolivarı’na ve diğer para birimlerine dönüştürüldüğünü söyledi. Hükümet geçen hafta Bolivar için Petro değişimini yasaklamıştı.

Venezuella’dan ABD’ye Uçuşlar Durdu

Venezuella ile uluslararası bağlantılar, yedi yıl önce ortaya çıkan bir ekonomik krizden bu yana ciddi şekilde kısıtlandı. Başkentin Maiquetia Havaalanı’nda hala Air France, Iberia, Portekiz’in TAP, Air Europa ve Panama’nın Copa Havayolları hizmet vermektedir.

Ancak, Washington’un sosyalist liderin iktidardan düşürülmesini amaçlayan yaptırımları nedeniyle artık ABD’ye doğrudan uçuşları yok.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın