Ocak 15, 2020

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Venezuella’nın Ulusal Kripto Parası “Petro” ile İlgili Konuştu

Salı günü Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Karakas’tan uçan havayolu şirketlerinin, Venezuela’nın “Petro” kripto para birimi ile yakıt için ödeme yapması gerektiğine karar verdi. Nakit sıkıntısı çeken Güney Amerika ülkesinin lideri, Petro’nun kullanımını yaygınlaştırmak istiyor.

Maduro, yaptığı yıllık konuşmasında, ABD tarafından yasaklanan ve bazı risk derecelendirme kuruluşları tarafından “aldatmaca” olarak etiketlenen tartışmalı Petro’yu gündeme aldı.

Petro’yla ilgili olarak Maduro şunları söyledi,

“Bundan sonra uluslararası rotalarda faaliyet gösteren uçaklar için PDVSA tarafından satılan tüm yakıtların satışını Petro ile yapacağım.”

Petro, Venezuela’nın geniş petrol rezervleriyle destekleniyor. Geniş kapsamlı ABD yaptırımlarını atlatmanın ve kronik likidite kıtlıklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak 2018’de tanıtılmıştı.

Maduro, sanal para biriminin Venezuelalılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olmasını istiyor. Ancak çoğu insanın bunu nasıl kullanacağı hakkında hiçbir fikri yok.

Bu arada, İcoindex.com gibi bazı risk derecelendirme web siteleri, petroyu “aldatmaca” olarak tanımlıyor.

Petro, yatırımcı güvenini kazanamamış olsa da, diğer kripto para birimlerinin aşırı enflasyona karşı bir sığınak olarak Venezuella’da oldukça popüler olduğu biliniyor.

Maduro geçtiğimiz Aralık ayında, kamu çalışanları ve emekliler için petro ile ikramiye dağıttı. Ancak uzmanlar, Petro’ların hızla Venezuella Bolivarı’na ve diğer para birimlerine dönüştürüldüğünü söyledi. Hükümet geçen hafta Bolivar için Petro değişimini yasaklamıştı.

Venezuella’dan ABD’ye Uçuşlar Durdu

Venezuella ile uluslararası bağlantılar, yedi yıl önce ortaya çıkan bir ekonomik krizden bu yana ciddi şekilde kısıtlandı. Başkentin Maiquetia Havaalanı’nda hala Air France, Iberia, Portekiz’in TAP, Air Europa ve Panama’nın Copa Havayolları hizmet vermektedir.

Ancak, Washington’un sosyalist liderin iktidardan düşürülmesini amaçlayan yaptırımları nedeniyle artık ABD’ye doğrudan uçuşları yok.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.