Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ertem yaptığı açıklamada, Merkez Bankası, MASAK ve SPK’nın kripto para düzenlemeleri üzerinde çalıştıklarını ve yeni düzenlemenin en kısa süre içinde hayata geçirileceğini bildirdi. Detaylar haberimizde.

CNN Türk’e konuk olan Cemil Ertem herhangi bir devlete bağlı olmayan kripto paralar için “para denemeyeceğini” belirtti. Kripto piyasasının en kısa sürede düzenlenmesi için çalışıldığını söyleyen Ertem, kripto para borsaları için şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para borsaları var. Belli denetim ve güvence vermeye yönelik olması gerekiyor. Platformlarla ilgili düzenleme yapılması lazım. Merkez Bankası, para yerine kullanılmasını yasakladı. Aracı kurumlardan para transferinin önüne geçti. Son olay da ortaya çıkarıyor ki, bunların sermaye yeterlilikleri, lisanslamaları olması lazım. Bu konuda ilgili kurumlarımız MASAK, SPK, Merkez Bankası gibi bunun üzerinde çalışıyorlar. Reform programımızda da var. Çalışmalar bittiğinde bunun hukuki bir üst yapısı olmuş olacak. Yatırımcılar belki böyle güvende olabilir. Bunların en kısa sürede yapılması için çalışılıyor. Bütün dünyada da bu hızla ilerleyen bir sistem olduğu için küresel bağlamda da değerlendirmek gerekiyor. Hukuki çerçevenin buna göre paralellik arz etmesi gerekiyor.”

Cemil Ertem’in son olay olarak bahsettiği gelişme ise Thodex borsasında yaşanalar. Daha önce bildirdiğimiz üzere yerli borsa şu an dolandırıcılık iddiasıyla soruşturuluyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, THODEX’e yatırılan paralarla ilgili şunları söyledi:

“Paraların geri alınabileceğini iktisatçı ve hukukçuların hesaplayacağı bir şey. Yatırılan paraların devlet güvencesi yok. Şifreler yatıranların elindeyse, cüzdanlarına ulaşmaları konusunda sorun yaşamazlar. Şifreler kripto paracıların elindeyse yatırımları konusunda endişe etmeleri gerekir diye düşünüyorum.”

Bunların yanında kripto para piyasasının yasal düzenlemeler konusunda ikiye bölündüğünü söyleyebiliriz. Bir kesim gelebilecek vergiler konusunda endişeli ama diğer kesim de düzenlemelerin şart olduğunu düşünüyor. Türkiye gibi kripto piyasasında aktif olan bir ülkede, devletin gelişmelere kayıtsız kalması beklenemez. Yani bir piyasa zamanla daha da gelişirken, devletin müdahalesi kaçınılmazdır. Hatta bir nokta da gerekli de olabilir. En azından daha güvenilir bir yatırım ortamı oluşturulmak isteniyorsa, belirli düzeyde müdahale gerekli görülebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.