Ocak 9, 2024

CryptoQuant’tan Bitcoin ETF’si Sonrası İki Senaryo: Gidişat Ne Yönde Olacak?


CryptoQuant analistleri spot BETF’lerinin onaylanmasından önce ortaya çıkabilecek iki olası senaryoyu tartışıyor.

Analistlere göre BTC sahiplerinin satın aldığı ortalama fiyata dayanarak destek ve direnç seviyeleri potansiyel olarak beklenildiği üzere “yükseliş” veya “düşüş” senaryosunu takip edebilir.

İlk yükseliş senaryosuna göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nihai bir karar vermeden önce, Bitcoin fiyatı 48.500 dolarlık yerel zirvesini tekrar edebilir. Bu durumda, kısa vadeli sahiplerin kârı %8’i aşarak “aşırı ısınma” belirtileri gösterecektir. Ayrıca, bu gösterge bir düzeltme olasılığını da arttıracaktır. Bu seviye fiyatı için ana direnç seviyesi haline gelebilir. 48.500 dolar şu anki verilere uzun vadeli sahipler için ortalama fiyatı temsil ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere düşüş senaryorsunda ise Bitcoin fiyatının %2 ile %30 oranında değer kaybetmesi olası. Tarihsel veriler de bunu kanıtlamakta: aktif büyümeden sonra değer genellikle düşüş eğilimindedir. Bu tekrarlanırsa, temel destek seviyeleri 30.000 dolar ve 34.000 dolarda yer alıyor. İlk gösterge uzun vadeli sahiplerin ortalama fiyatı, ikincisi ise kısa vadeli sahipler.

8 Ocak’ta BTC fiyatı bir kez daha yıllık maksimum değerini 47.218 dolar olarak güncelledi. Rakam bu seviyeye en son Nisan 2022’de ulaşmıştı. CoinMarketCap’e göre, Bitcoin şu anda yazı yazılırken 46.477 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içinde varlığın değeri %7 oranında güçlendi.

bitcoin fiyatı etf kararı öncesi yükseliyor

Spot Bitcoin ETF’lerinin kaderi belirsizliğini koruyor. Kripto piyasası bu hafta SEC’den başvurularla ilgili bir karar bekliyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?