Cryptojacking Tehlikesi: Kendinizi Korumalısınız!

Kripto para birimi sevenleri gün geçtikçe artıyor. Günlük yaşamın finansal işlemlerini henüz tamamen yerine oturtmamış olsa dahi, kripto kullanımı her yıl yükselme eğiliminde. Bu durum da kripto para birimi hakkında sevilecek çok şeyin olduğunun göstergesi. Ademi merkeziyetçi ve demokratik yapısından blok zinciri sayesinde daha yüksek güvenlik seviyelerine olanak vermesine kadar dünyamızı değiştirmeye devam ediyor.

Maalesef her dijital bölümde yaşandığı üzere, bilgisayar korsanları aramızda bulunmakta. Kripto madenciliği amacıyla masum kişilerin bilgisayar kaynaklarına gizli bir şekilde erişim sağlıyorlar.  Kişi isterse kripto hayranı olsun isterse Instagram veya YouTube kullanan biri olsun hiç fark etmiyor. Bu uyarı sizin için bile olabilir.

Birkaç Maddede Cryptocurrency’nin Çalışma Adımları

Cryptojacking’ in dünyasına girmeden önce, kripto para biriminin sizler için oluşturduğu tehlikeyi anlamak adına nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir.

Öncelikle tüm kripto para birimi işleyişi blok zinciri tarafından yazılmaktadır. Blok zinciri, işlemlerin not alındığı bir defter gibidir. Bu şekilde insanlar Bitcoin işlemlerinin detaylıca geçmişini öğrenebilir.

Blok zinciri ise gönderenin ve alıcının adreslerini, gönderilen kripto değerini kaydeden bilgisayar sisteminden oluşur. Defter, verilerin doğruluğunu ve gerçekliğini sağlar. Bundan dolayı defterler sadece bir bilgisayar yerine, birden fazla bilgisayarda depolanır.

Bu özellik kripto parayı, hackerlardan bir adım öne geçirir. Nasıl mı? Şu şekilde; Hackerler bir bilgisayara girip bilgileri değiştirmeyi başarır ise; gerçek veri geçmişi olan sayılamayan derece bilgisayar vardır.

Kısaca Cryptocurrency Madenciliği

Kripto madenci bilgisayarlarına, genelde blok zincire giden işlem bilgilerinin olduğu blok zincirleri eklenir. Başka bir güvenlik seçeneği olarak, eklemeler yalnızca doğru şekilde yerleştirildiğinde kabul görürler. Eğer güvenli ise bu işi gerçekleştirmek olağanüstü miktarda bilgisayar işlem gücüne ve matematiksel hesaplamaya ihtiyaç duyar.

Yani kısaca kripto madenciliğini karlı duruma getirmek istiyor iseniz, sunucu raflarındakine benzer derecede yüksek bilgi işlem gücünüzün olması gerekiyor.

Cryptojacking Tehdidi

Cryptojacking, kripto madenciliği gerçekleştirmek için dizüstü bilgisayarların veya mobil cihazların yetkisiz kullanımlarına ihtiyaç duyar. Bilgisayar korsanları ise, web içerisinde karmaşık bir şekilde olan büyük bir ağ ortaya koyarak kurbanlarının cihazlarındaki kaynakları, internetleri ve elektriklerini harcarlar.

Bilgisayar korsanları işlerini oldukça dikkatli bir şekilde yaparlar. Çoğunlukla ele geçirdikleri cihazları en üst seviyeye çıkarmazlar. Daha az ve yavaş başarımları veya ısınma gibi problemleri anlayabilmemiz için yeterli miktarda çalım gerçekleştirirler.

Yaptıkları iş binlerce cihaza yayılabilmektedir. Aynı zamanda oldukça fazla seviyede kripto madenciliği yapmalarına olanak verebilir.

Cryptojacking’in sizi ele geçirmesine engel olun. Siber güvenlik araçları ile internetinizi ve kendinizi korumaya çalışın. Eğer dikkatli olmazsınız sonucunda kötü şeyler ile karşılaşabilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.