COVID-19 Sonrası Blockchain Tabanlı Digital Sağlık Pasaportu Dönemi Başlıyor

0
270

ABD’li yazar Carlton Reid’in Forbes yazısında blockchain gelişimlerine yazısında yer verdi. Bugün kaleme aldığı yazıda artık pasaportların bir kağıttan ibaret olacağını ve yeni bir digital ortam pasaportu edineceğimizi vurguladı. Yazının devamında ise COVID-19 yeni digital pasaport ile hastalık geçirip geçirilmediği doğrulayan yeni bir blockchain protokolü akıllı telefonlar ile kontrol edileceğini söyledi.

İlk Uçuş Temmuz Ayında

Bu kapsamda ilk uçuş Madrid’den Kanarya Adaları’na Temmuz ayında gerçekleştirilecek. Test sırasında uçuş öncesi sağlık çalışanları ve uçuş görevlileri yolcuların sağlık geçmişini uygulama aracılığıyla kontrol edecekler. Özel bir blockchain altyapısı ile hazırlanan Health iCard uygulaması (veya Hi+ Card), BM Dünya Turizm Örgütü’nden (UNWTO) onay ve destek almayı başardı. Uygulama ile pandemi sonrası düya turizm sektörünün üzerindeki olumsuz etkileri ve baskıları azaltma üzerinde araştırmalar devam ediyor.

AB veri güvenliği yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan uygulama, yapay zeka desteği ile İspanyol hükumetinin desteklediği uzmanlar tarafından ortaya çıkartıldı. Uygulamayı ortaya çıkartan TDDS CEO’su Antonio López de Ávila konu akkında şunları söyledi;

“Yanlış profillerin oluşturulmasından veya tıbbi kayıtların manipüle edilmesinden kaçınacak”

Her Şeyin Başı Sağlık İlkesine Dikkat Çekiyor

Turizm bölgesi olan Kanarya Adaları’nın karantina uygulamaları 7 Haziran’da sona erecek. Milyonlarca turiste ev sahipliği yapan takımada alınan önlemler ile eski günlerini tekrar yakalamak istiyor. Yeni uygulamanın temassız biyometrik kullanımı ile hava alanlarında oluşan kuyruklar ve bekleme süreleri de kısalacak gibi görünüyor. Bunun dışında rutin haline gelen vücut sıcaklıkları ölçümü, dezenfeksiyon tünelleri kullanıma devam edeceği tahmin ediliyor.

Kanarya Adaları’ndan yaptığı görüşmeden bahseden Reid, İspanya Yazarlar ve Yayıncılar Derneği Direktörü Cristina Del Río Fresen ile görüşmesinden de bahsetti. Fresen uygulama için küresel bir sorumluğun ilk adımı olduğunu ve Dünya basının takip edeceğini söyledi. Ayrıca ilk denemenin önemini ve her şeyden önce sağlık gelmeli vurgusunu yaptı.

“Her şeyi sağlık açısından güvenli hale getirmek istiyoruz. Bu adalarda yaşayanlar için özellikle önemlidir çünkü adalar virüs tarafından görece zarar görmemiştir. 2 milyon sakin arasında “sadece” 155 hayat kaybedilmiştir.”

“Geziler Eskisi Gibi Olmayacak”

Son olarak UNWTO tarafından desteklenen uygulama ile Temmuz uçuşu ilk denemesini yapacak. Aşı çalışmaları sürerken normalleşme yolunda uluslararası hava trafiğinin nasıl bir tepki vereceğini de takip etmiş olacak. Ayrıca UNWTO Genel Sekreteri Zurab Polilikashvili inovasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu;

“COVID-19 salgınının dünya ekonomisini sarstığı ve turizm sektörümüzü tehdit ettiği bu istisnai zamanlarda inovasyonun toparlanmanın temel taşı haline geldiğini görüyoruz. Geziler artık eskisi gibi olmayacak. Bunun yerine, uluslara ve topluluklara fayda sağlamaya devam etmek için daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale gelecekler.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın