COSO, Blockchain Rehberi Yayınlayacak!

Amerika’nın gönüllülük esasıyla kurulmuş bir komitesi olan, Treadway Komisyonu Sponsorluk Kuruluşları Komitesi’ (COSO) blockchain teknolojisi konusunda rehberlik hizmeti sunacak.

Wall Street journal’ın yaptığı bir habere göre, COSO 2020’nin ilk çeyreğinde blockchain teknolojisi ile alakalı rehberlik hizmeti sunacak. Başkandan gelen açıklamalara göre ise bu rehberlik, finansal hizmetlerdeki yöneticilere ve tedarik zincirlerinde blockchain teknolojisi kullanan şirketlere olacak.

1985 yılında kurulan COSO,  Amerika’da bulunan beş özel kuruluşun ortak bir girişimi ile kuruldu. Bu özel sektör kuruluşları ise şöyle: Amerikan Muhasebe Derneği (AAA), Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (AICPA), Uluslararası Finansal Yöneticiler Enstitüsü (FEI), İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Yönetim Muhasebeciler Enstitüsü (IMA).

Kuruluşun asıl amacı, kurumsal sahtekarlıklar ile mücadele etmek ve bu konuda rehberlik hizmetleri geliştirerek, onları sunmak. Özellikle 2000’li yıllarında başında yaşanan muhasebe merkezli dolandırıcılıklar, kuruluşun önem kazanmasına katkı sağladı. Çünkü COSO, bu yıllardan sonra geliştirdiği gelecek rehberleri ile birçok konuyu aydınlattı.

Kuruluşun Başkanı Olan Paul Sobel, blockchain rehberi ile alakalı şöyle konuştu:

Bunu düzgün bir şekilde kontrol ettiğimizden emin olmak istiyorum çünkü mesele dağıtık defter teknolojileri olduğunda birçok farklı görüş ortaya çıkabiliyor. Bu kendi sisteminizde bulunan bir şey değil.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.