Cosmos (ATOM) Nedir? ATOM Coin Nasıl Alınır?

Cosmos (ATOM) kurucusu ekip tarafından “blockchain’lerin interneti” olarak tanımlanıyor. Kripto ağları arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için ‘açık kaynaklı’ araçları birleştirmektedir.

Cosmos’u diğer projelerden ayıran şeyin özelleştirilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerine odaklanması olduğunu söylemek mümkün.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Cosmos’un amacı kendi ağına öncelik vermek yerine, merkezi taraf faaliyeti kolaylaştırmadan, verileri programlı olarak paylaşamak. Ve bunu bir ağ ekosistemini teşvik ederek gerçekleştirmektir.

Cosmos içinde oluşturulan her yeni bağımsız blockchain (“bölge” olarak adlandırılıyor), daha sonra her bölgenin durumunun kaydını tutan Hub’a bağlanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Proof-of-stake (PoS) blockchain olan Cosmos Hub, yerel token ATOM ile desteklenmektedir.

Cosmos gelişmekte olan bir ağ olduğundan dolayı web sitesi üzerinden yol haritasına göz gezdirebilirsiniz. Nitekim bu rehber içeriği de sık sık güncellenecektir.

Rehber İçeriği

Cosmos (ATOM) Nasıl Çalışıyor?

Blockchain’i üç katmandan oluşmaktadır:

  • Uygulama: İşlemleri işleyen ve ağın durumunu güncelleyen araç.
  • Ağ Oluşturma (Networking): İşlemler ve blok zincirler arasında iletişime izin verir.
  • Konsensüs: Düğümlerin sistemin mevcut durumu üzerinde anlaşmalarına yardımcı olur.

Tüm katmanları birbirine bağlamak ve geliştiricilerin blok zinciri uygulamaları oluşturmasına izin vermek için Cosmos, nitekim ağ bir dizi açık kaynaklı araca güveniyor.

Cosmos Tendermind Nedir?

Bu katmanlı tasarımın en önemli unsuru, geliştiricilerin sıfırdan kodlamak zorunda kalmadan blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyan ağın parçası olan Tendermint BFT motorudur.

Sonuç olarak Tendermint BFT, ağı güvence altına almak, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine blokları işlemek için Cosmos yazılımını çalıştıran bilgisayar ağı tarafından kullanılan bir algoritmadır. Uygulama Blok Zinciri Arayüzü adı verilen bir protokol aracılığıyla uygulamalara bağlanır.

Tendermint’in merkezinde, Cosmos Hub’ı çalıştıran dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan bir hisse kanıtı (PoS) yönetim mekanizması olan Tendermint Core bulunuyor.

Cosmos Hub ve Bölgeler

Hub veya Cosmos Hub, kısacası ağda başlatılan ilk blok zinciriydi. Ağ içinde oluşturulan ve “bölgeler” olarak adlandırılan tüm bağımsız blok zincirleri arasında aracı olarak hareket etmek üzere inşa edilmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse Hub, durumlarını takip ederek ağ içindeki tüm bölgeler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmakla görevlendirilmiştir.

ATOM Arzı Ne Kadar?

Cosmos (ATOM) verileri ‘toplam arza’ ilişkin bir detay sunmamaktadır. Öte yandan şu an 286.370.297 ATOM dolaşımda yer alıyor. Günlük işlem hacmi ise 425.439.718 dolar olarak kaydedildi. Toplam Pazar değeri ise 3.849.076.744 dolar.

ATOM satın amak Binance, Coinbase, Huobi Global, Kraken gibi önde gelen borsaları farklı paritelerle kullanabilirsiniz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.