Mart 14, 2020

Corona Virüsü İle Artan Kripto Para Dolandırıcılığı

Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü corona virüs salgınını küresel bir salgın ilan etti. Bunun yanında bazı dolandırıcılar da kriz durumunu, fırsata çevirerek halkın savunmasızlığından yararlanmak istiyor. Bu dolandırıcılıklar arasında; sahte yüz maskeleri, sahte sağlık ilaçları satmak ve bir de kripto fonlarını çalma girişimleri yer alıyor.

Bu haftanın başlarında, Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA), bu konuyla ilgili bir uyarı yayınladı. Yapılan açıklamada, “Dolandırıcılar sofistike, fırsatçı ve birçok şeyi deneyecekler” ifadeleri kullanıldı. “Ayrıca savunmasız kişileri hedef almaları çok muhtemel. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen yatırımlara dikkat edin. Yüksek getiri sunan bir şeye veya bir kripto varlığı yatırım yapmaya karar verirseniz, tüm paranızı kaybetmeye hazır olmalısınız.”

Ulusal Dolandırıcılık İstihbarat Bürosu’na (NFIB) göre, bu dolandırıcılıklardan bazıları, Dünya Sağlık Örgütü-Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne Bitcoin ödemeleri veya sahte bağış isteyen dolandırıcılardan oluşuyor. NFIB konuyla ilgili “Alıcıya, bölgelerinde corona virüs bulaşmış kişilerin bir listesini sağlayabildiğini iddia ediyorlar.” dedi ve devam etti “Bu bilgilere erişmek için mağdurun, kötü amaçlı bir web sitesine yönlendiren veya bitcoin ile ödeme yapması istenen bir bağlantıya tıklaması gerekiyor.” Yatırımcıların bu konuyla ilgili dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?