Corona Virüs İle Dijital Paraya Geçiş

0
153

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, küresel bir krize sebep oldu. Bununla birlikte dijital para birimine geçişi hızlandırabilecek, belirgin bir fiziksel nakit dezavantajını da gözler önüne serdi.

Banknotların virüs taşıyabildiği bilgisi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylandı. Bununla birlikte Almanya’da yapılan bir çalışmada, corona virüsün ATM’lerin banknotlar, madeni paralar ve ATM’lerin plastik dış kısımlarında birkaç gün boyunca hayatta kalabileceği bilgisi elde edildi.

Çin Renmin Üniversitesi’nde Blockchain Araştırmaları Direktörü Yang Dong’da, dijital yuanı yayınlamanın zamanı geldiğini belirten bir açıklama yaptı:

“Kurumlar ve bireyler, kısa bir süre içinde dijital para birimleri de dahil olmak üzere doğrudan temas olmayan işlem ortamlarını kullanmaya daha meyilli olacaklar ve bu eğilim hızlı bir şekilde kullanıcı sayısında artış oluşturacak. Dijital para birimleri, bunu dağıtım ve uygulamasını hızlandırmak için bir fırsat olarak kullanacaktır.”

Dünya üzerinde, kişisel hijyeni geliştirmeye odaklanma, dijital parayı çekici bir teklif haline getirdi. Virüs yayıldıkça ve vatandaşlar karantina altına alındıkça, banknotlar da bu süreci takip etti. Banknotlar Çin’de ultraviyole ışık ve yüksek sıcaklık ile dezenfekte edildi ardından 14 günlük karantina döneminden geçirildi.

Eğilim devam ederse ve fiziksel nakit için yaygın bir hoşnutsuzluk oluşursa, kredi kartı endüstrisinin PayPal gibi ödeme firmaları ile birlikte fayda sağlaması muhtemeldir.

Diğer taraftan eğer yetkililer ekonomi üzerinde daha sıkı bir kontrol eline alma fırsatını yakalarlarsa, hükümetler kendi merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürmek için harekete geçirilebilirler. Bu da ekonomi de yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Aynı zaman da Bitcoin için de alternatif bir finansal sistemin ilk gerçek testi olacaktır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın