Corona Virüs İle Dijital Paraya Geçiş

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, küresel bir krize sebep oldu. Bununla birlikte dijital para birimine geçişi hızlandırabilecek, belirgin bir fiziksel nakit dezavantajını da gözler önüne serdi.

Banknotların virüs taşıyabildiği bilgisi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylandı. Bununla birlikte Almanya’da yapılan bir çalışmada, corona virüsün ATM’lerin banknotlar, madeni paralar ve ATM’lerin plastik dış kısımlarında birkaç gün boyunca hayatta kalabileceği bilgisi elde edildi.

Çin Renmin Üniversitesi’nde Blockchain Araştırmaları Direktörü Yang Dong’da, dijital yuanı yayınlamanın zamanı geldiğini belirten bir açıklama yaptı:

“Kurumlar ve bireyler, kısa bir süre içinde dijital para birimleri de dahil olmak üzere doğrudan temas olmayan işlem ortamlarını kullanmaya daha meyilli olacaklar ve bu eğilim hızlı bir şekilde kullanıcı sayısında artış oluşturacak. Dijital para birimleri, bunu dağıtım ve uygulamasını hızlandırmak için bir fırsat olarak kullanacaktır.”

Dünya üzerinde, kişisel hijyeni geliştirmeye odaklanma, dijital parayı çekici bir teklif haline getirdi. Virüs yayıldıkça ve vatandaşlar karantina altına alındıkça, banknotlar da bu süreci takip etti. Banknotlar Çin’de ultraviyole ışık ve yüksek sıcaklık ile dezenfekte edildi ardından 14 günlük karantina döneminden geçirildi.

Eğilim devam ederse ve fiziksel nakit için yaygın bir hoşnutsuzluk oluşursa, kredi kartı endüstrisinin PayPal gibi ödeme firmaları ile birlikte fayda sağlaması muhtemeldir.

Diğer taraftan eğer yetkililer ekonomi üzerinde daha sıkı bir kontrol eline alma fırsatını yakalarlarsa, hükümetler kendi merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürmek için harekete geçirilebilirler. Bu da ekonomi de yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Aynı zaman da Bitcoin için de alternatif bir finansal sistemin ilk gerçek testi olacaktır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.