Temmuz 12, 2020

Coinbase’in Gizli Servis İle Yaptığı Anlaşmaya CEO’dan Açıklama Geldi


Coinbase CEO’su Brian Armstrong geçtiğimiz gün, popüler Kaliforniya merkezli kripto para borsasının ABD gizli servisine blockchain analitik yazılımı sattığına dair haberlerle gündeme geldi. Ünlü CEO bu haberleri takiben konuya açıklık getirmek için Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Coinbase’in Gizli Servis ile vardığı 4 yıllık anlaşmanın bedeli 183 bin dolar olarak gündeme geldi. Edinilen bilgiler, sözleşmenin Gizli Servis’in Coinbase Analytics yazılımına erişmesine izin vereceğini ancak bundan daha ayrıntılı olmadığını gösteriyor. Bunun yanında borsa, Coinbase analitiklerinin bir parçası olarak sunulan verilerin, Coinbase’in kendi kullanıcıları hakkında topladığı verilerden ayrı olduğunu iddia ediyor.

Ünlü CEO Amstrong, Blockchain analiz yazılımı yeni bir şey olmadığını savunarak “Uzun zamandır var. Genellikle kötü aktörleri yakalamak üzere kripto para işlemlerini izlemek için herkese açık verileri kullanır. Borsaların mevcut finans sistemi ile bağlarını sürdürebilmesi için (banka hesabı bağlantısı, para transferi, itibari para kullanımı vs.) AML yasalarına uymaları şart ve işlemleri izlemek için Blockchain analiz yazılımı kullanmak da buna dahil. Mevcut AML yasaları daha iyi olabilirdi ama bunları biz oluşturmadık.” ifadelerini kullandı.

Brian Armstrong açıklamalarıyla insanları ikna etmiş gibi görünmüyor; yaptığı paylaşıma çok sayıda olumsuz yanıt geldi. Özellikle Coinbase’in rakibi Kraken’in CEO’su Jesse Powell söz konusu anlaşmaya açıkça karşı çıkanlar arasında yer aldı. Powell, borsasının müşterileriyle çıkar çatışması içinde olmamak için Coinbase’inki gibi bir hamleden uzak durduğunu belirtti ve hükümete bu tarz araçlar satmanın değerleriyle çeliştiğini ekledi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?