“Coinbase Kullanıcı Bilgilerini ABD Hükümetine Satıyor” İddiasına Borsadan Yanıt Geldi

0

Kripto borsası Coinbase, bir kez daha, regülatörlerle olan ilişkisi yüzünden gündem oldu. Borsa kişisel kullanıcı verilerini satmıyor olsa da, hem müşterilerileri hem de daha geniş bir topluluğun endişelenmesine sebep oldu.

The Block’un haberine göre herkese açık kayıtlar, Coinbase’in ABD hükümetine blockchain analiz yazılımı satmak istediğini gösteriyor. İddiaya göre Coinbase’in Coinbase Analytics isimli bir analiz aracının satışı için Uyuşturucu Uygulama İdaresi ve Dahili Gelir Servisi ile görüşme yaptı. Bu Coinbase haberleri kripto topluluğunda iyi karşılanmadı. Fakat “kullanıcı verilerini satma” iddialarının aşırıya kaçmış gibi görünüyor. Coinbase’de yetkili bir isim olan Justin Mart, Twitter’da konuyla ilgili şunları söyledi:

“Analytics aracımızdaki veriler tamamen halka açık olan verilerden elde edilmiştir ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermez.”

Ancak, bu Coinbase’in ABD yetkilileriyle ilk karşılaşması değil. Borsa, müşterileri hakkında 20.000 dolar ve üzerinde işlem yapan toplamda 14.000’in üzerinde müşteriden oluşan IRS bilgilerini vermeye zorlandı. Her iki olayda da, Coinbase’nin devlet kurumlarıyla sıcak ilişkisi kripto para topluluğu tarafından tepki topladı. Coinbase’e karşı birkaç önemli isim konuştu. Popüler bir Bitcoin geliştiricisi olan Jameson Lopp, konu hakkında “Bu sürpriz değil, size olan güvensizliğimiz artık daha güçlü, analitik yazılımınızı işe yaramaz hâle getireceğiz.” yorumunu yaptı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın