“Coinbase Kullanıcı Bilgilerini ABD Hükümetine Satıyor” İddiasına Borsadan Yanıt Geldi

Kripto borsası Coinbase, bir kez daha, regülatörlerle olan ilişkisi yüzünden gündem oldu. Borsa kişisel kullanıcı verilerini satmıyor olsa da, hem müşterilerileri hem de daha geniş bir topluluğun endişelenmesine sebep oldu.

The Block’un haberine göre herkese açık kayıtlar, Coinbase’in ABD hükümetine blockchain analiz yazılımı satmak istediğini gösteriyor. İddiaya göre Coinbase’in Coinbase Analytics isimli bir analiz aracının satışı için Uyuşturucu Uygulama İdaresi ve Dahili Gelir Servisi ile görüşme yaptı. Bu Coinbase haberleri kripto topluluğunda iyi karşılanmadı. Fakat “kullanıcı verilerini satma” iddialarının aşırıya kaçmış gibi görünüyor. Coinbase’de yetkili bir isim olan Justin Mart, Twitter’da konuyla ilgili şunları söyledi:

“Analytics aracımızdaki veriler tamamen halka açık olan verilerden elde edilmiştir ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermez.”

Ancak, bu Coinbase’in ABD yetkilileriyle ilk karşılaşması değil. Borsa, müşterileri hakkında 20.000 dolar ve üzerinde işlem yapan toplamda 14.000’in üzerinde müşteriden oluşan IRS bilgilerini vermeye zorlandı. Her iki olayda da, Coinbase’nin devlet kurumlarıyla sıcak ilişkisi kripto para topluluğu tarafından tepki topladı. Coinbase’e karşı birkaç önemli isim konuştu. Popüler bir Bitcoin geliştiricisi olan Jameson Lopp, konu hakkında “Bu sürpriz değil, size olan güvensizliğimiz artık daha güçlü, analitik yazılımınızı işe yaramaz hâle getireceğiz.” yorumunu yaptı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.