Coinbase, Ethereum Merge’ün Potansiyel Risklerini Paylaştı

0
Coinbase, Ethereum Merge’ün Potansiyel Risklerini Paylaştı

Ethereum, 15 Eylül’de tamamşanması beklenen “The Merge” güncellemesi ile iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçiş yapacak. Coinbase, en çok beklenen yükseltme öncesinde dört önemli risk tahminini paylaştı.

Ethereum geliştiricileri ve kullanıcıları, 15 Eylül’de Ethereum Mainnet’in Beacon Chain ile birleştirilmesi için heyecanla beklemeye devam ederken, güncellemeye sayılı saatler kaldı. Ayrıca, Merge ilerlemesi artık %99,76 tamamlanarak önemli bir ilerleme kaydetti.

Ancak Coinbase Cloud, Birleştirme ile bağlantılı potansiyel risklere ilişkin tahminlerini paylaştı. Bunlar teknik, operasyonel, ekonomik ve müşteri çeşitliliği risklerini içeren dört farklı konuda yayınlandı.

Teknik Risk: Ethereum Merge, kriptoda henüz en çok beklenen ve teknik olarak karmaşık yükseltme olduğundan, hata ve teknik aksaklık olasılığı aslında bir hayli yüksek. Ayrıca, hard fork’tan tamamen farklı olan iki blockchain’in, yürütme katmanı Ethereum Mainnet (PoW) ve konsensüs katmanı Beacon Chain’in (PoS) birleşmesini içeriyor.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, yürütme katmanı istemcileri Go Ethereum (Geth) ve Nethermind, yükseltmelerinde hatalar tespit ettiklerini duyurmuştu. Hemen hemen tüm müşteriler sürümle ilgili sorunlar yaşadı. Ancak, düzeltmeler de hızlı bir şekilde yayınlandı. Ayrıca geliştiriciler, müşterilerin sürümlerini çalıştırma ve yükseltmeyle ilgili önemli uyarılar da yayınladı.

Operasyonel Risk: Bellatrix hard fork’undan sonra bazıları istemcilerini yükseltmeyi başaramadığı için doğrulayıcıların ve düğüm operatörlerinin katılımı azaldı. İstemci sürümleri, test ağları, son dakika istemci sürümleri vb. dahil olmak üzere arka planda birçok şey aynı anda gerçekleşiyor.

Geliştiriciler, son zamanlarda yapılandırma sorunları nedeniyle doğrulayıcıların yaklaşık %25-30’unun Sepolia yükseltmesinden sonra çevrimdışı olduğunu duyurdu. Birleştirme zaten burada, ancak düğümlerin yalnızca %85’i en son istemci sürümlerine yükseltildi.

Ekonomik Risk: Doğrulayıcılar blok üretiminden sorumlu olacağından, PoS geçişi madencileri devre dışı bırakacak. Ayrıca, Ethereum madencileri, Bitcoin madenciliğinden farklı bir teknik temele sahiptir ve GPU kullanur. Bu nedenle, madenciler diğer mevcut madencilik sistemlerine geçmek zorunda kalabilirler.

Ethereum PoW çatalı, dApp, DeFi platformları ve diğer sistemlerde bazı kritik sorunlara neden olabilir. Özellikle Aave gibi ödünç alma ve verme protokollerinde ETH’nin yüksek kullanımı ve tekrarlama saldırıları ana endişe kaynağıdır.

Müşteri Çeşitliliği Riskinin Eksikliği: Müşteri çeşitliliğinin olmaması, bir konsensüs müşterisinin diğer müşteriler arasında baskın hale gelme riskini artırır. Müşteri fikir birliğini ihlal edebilir ve blok doğrulamasını kendi şartlarına göre önerebilir. Şu anda Prysm yaklaşık %44, Lighthouse ise %34 hisseye sahip.

Ethereum’un PoS’a geçişi, EIP-1559 yakma mekanizması nedeniyle ETH fiyatını deflasyona uğratacak. Ancak, deflasyonist fiyatlar çoğunlukla gaz ücretlerine ve doğrulayıcılara bağlı olacaktır.

Ethereum fiyatı 1500 dolarlık psikolojik seviyenin üzerinde işlem görüyor. Ancak herhangi bir risk, fiyatın seviyenin altına düşmesine neden olabilir. Yazma sırasında, ETH fiyatı 1,625 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın