Eylül 13, 2022

Coinbase, Ethereum Merge’ün Potansiyel Risklerini Paylaştı


Son güncellenme : 24.10.2022 - 23:42

Ethereum, 15 Eylül’de tamamşanması beklenen “The Merge” güncellemesi ile iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçiş yapacak. Coinbase, en çok beklenen yükseltme öncesinde dört önemli risk tahminini paylaştı.

Ethereum geliştiricileri ve kullanıcıları, 15 Eylül’de Ethereum Mainnet’in Beacon Chain ile birleştirilmesi için heyecanla beklemeye devam ederken, güncellemeye sayılı saatler kaldı. Ayrıca, Merge ilerlemesi artık %99,76 tamamlanarak önemli bir ilerleme kaydetti.

Ancak Coinbase Cloud, Birleştirme ile bağlantılı potansiyel risklere ilişkin tahminlerini paylaştı. Bunlar teknik, operasyonel, ekonomik ve müşteri çeşitliliği risklerini içeren dört farklı konuda yayınlandı.

Teknik Risk: Ethereum Merge, kriptoda henüz en çok beklenen ve teknik olarak karmaşık yükseltme olduğundan, hata ve teknik aksaklık olasılığı aslında bir hayli yüksek. Ayrıca, hard fork’tan tamamen farklı olan iki blockchain’in, yürütme katmanı Ethereum Mainnet (PoW) ve konsensüs katmanı Beacon Chain’in (PoS) birleşmesini içeriyor.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, yürütme katmanı istemcileri Go Ethereum (Geth) ve Nethermind, yükseltmelerinde hatalar tespit ettiklerini duyurmuştu. Hemen hemen tüm müşteriler sürümle ilgili sorunlar yaşadı. Ancak, düzeltmeler de hızlı bir şekilde yayınlandı. Ayrıca geliştiriciler, müşterilerin sürümlerini çalıştırma ve yükseltmeyle ilgili önemli uyarılar da yayınladı.

Operasyonel Risk: Bellatrix hard fork’undan sonra bazıları istemcilerini yükseltmeyi başaramadığı için doğrulayıcıların ve düğüm operatörlerinin katılımı azaldı. İstemci sürümleri, test ağları, son dakika istemci sürümleri vb. dahil olmak üzere arka planda birçok şey aynı anda gerçekleşiyor.

Geliştiriciler, son zamanlarda yapılandırma sorunları nedeniyle doğrulayıcıların yaklaşık %25-30’unun Sepolia yükseltmesinden sonra çevrimdışı olduğunu duyurdu. Birleştirme zaten burada, ancak düğümlerin yalnızca %85’i en son istemci sürümlerine yükseltildi.

Ekonomik Risk: Doğrulayıcılar blok üretiminden sorumlu olacağından, PoS geçişi madencileri devre dışı bırakacak. Ayrıca, Ethereum madencileri, Bitcoin madenciliğinden farklı bir teknik temele sahiptir ve GPU kullanur. Bu nedenle, madenciler diğer mevcut madencilik sistemlerine geçmek zorunda kalabilirler.

Ethereum PoW çatalı, dApp, DeFi platformları ve diğer sistemlerde bazı kritik sorunlara neden olabilir. Özellikle Aave gibi ödünç alma ve verme protokollerinde ETH’nin yüksek kullanımı ve tekrarlama saldırıları ana endişe kaynağıdır.

Müşteri Çeşitliliği Riskinin Eksikliği: Müşteri çeşitliliğinin olmaması, bir konsensüs müşterisinin diğer müşteriler arasında baskın hale gelme riskini artırır. Müşteri fikir birliğini ihlal edebilir ve blok doğrulamasını kendi şartlarına göre önerebilir. Şu anda Prysm yaklaşık %44, Lighthouse ise %34 hisseye sahip.

Ethereum’un PoS’a geçişi, EIP-1559 yakma mekanizması nedeniyle ETH fiyatını deflasyona uğratacak. Ancak, deflasyonist fiyatlar çoğunlukla gaz ücretlerine ve doğrulayıcılara bağlı olacaktır.

Ethereum fiyatı 1500 dolarlık psikolojik seviyenin üzerinde işlem görüyor. Ancak herhangi bir risk, fiyatın seviyenin altına düşmesine neden olabilir. Yazma sırasında, ETH fiyatı 1,625 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?