Mart 21, 2024

Coinbase CEO’sundan Ethereum Açıklaması: Bitcoin Gibi Sınıflandırılmalı!

Coinbase’un kurucusu ve CEO’su Brian Armstrong, Ethereum varlığının ABD federal yasalarına göre Bitcoin (BTC) gibi bir emtia olarak sınıflandırılabileceğini savunuyor.

Bu sınıflandırma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ethereum borsa yatırım fonları (ETF’ler) başvurularını değerlendirirken önemli bir rol oynuyor. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC daha önce bu yıl Bitcoin ETF’lerini onaylayarak piyasaya güç katmıştı.

Armstrong, Bloomberg kanalındaki röportajında, SEC’nin Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından Ethereum ETF’lerinin de benzer şekilde onaylanması gerektiğini ve herkesin yasa önünde eşit muamele görmesi gerektiğini vurguluyor. Ancak, ETH’nin bir menkul kıymet olarak mı yoksa bir emtia olarak mı sınıflandırılması gerektiği konusunda federal kurumlar arasında hala bir anlaşmazlık olduğunu belirtiyor ve bu durumun başvuru sürecini karmaşık hale getirebileceğine dikkat çekiyor.

Armstrong konuya ilişkin şunları belirtti:

“Ethereum ETF’lerinin açık bir şekilde onaylanması gerekiyor ve herkesin yasalara göre eşit muamele görmesi gerekiyor. Ne yazık ki, kripto para birimi konuları bazı federal kurumlar arasında biraz politikleşti ve CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu) ile SEC arasında Ethereum’un bir emtia mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğu konusunda bir çekişme var.

Ethereum’un bir emtia olduğu gerçeği oldukça açık olsa da, bu, bazı insanların işleri engellemeye çalışmasını engellemeyecek.”

SEC başkanı Gary Gensler, ETH’nin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapmadı, ancak Bitcoin dışındaki birçok dijital varlığın menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini ima etti. Bu arada, CFTC, ETH’nin bir emtia olduğunu belirtti.

Armstrong, sonunda mahkemelerin bu konuda karar verebileceğini ve benzer şekilde Bitcoin ETF’leri için olduğu gibi bir yol izlemek zorunda kalabileceklerini söylüyor. Ağustos ayında, bir mahkeme, SEC’nin Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) başvurusunu bir spot ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddederken “keyfi ve kaprisli” davrandığını belirledi. Gensler, bu kararın, spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanmasında kritik bir faktör olduğunu belirtti.

Armstrong şunları ekledi:

“Eğer adil olmayan bir şekilde gecikirse, sanırım endüstri aynı Bitcoin için olduğu gibi bir yol izlemek zorunda kalacak, yani mahkemelere başvuracak ve mahkemeler, düzenleyicileri kurallara, yasalara ve yasaların eşit uygulanmasına uymaya zorlayacak. Bu ek çaba gerektirebilir, ancak bence onaylanmaları hemen olmalı.”

Kaynak : The Daily Hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?