Coinbase Borsası “Aldatıcı” Dogecoin Kampanyası Sebebiyle Davalık Oldu

0

Bir Coinbase kullanıcısı, borsanın Dogecoin ile ilgili yanıltıcı bir çekiliş yürüttüğünü iddia ederek borsaya 5 milyon dolar değerinde tazminat talep eden bir dava açtı. Davacı David Suski, 1.2 milyon dolar’lık bir çekilişe hak kazanmak için 100 dolar’lık Dogecoin ticareti yapmak üzere Coinbase tarafından aldatıldığını iddia ediyor. Detaylar haberimizde.

Edinilen bilgilere göre davacı, Coinbase’in 1.2 milyon dolar’lık Sweepstakes (Çekiliş) teklifine katılmaya hak kazanabilmek için 100 dolar’lık Dogecoin (DOGE) işlemiyle kandırıldığını belirtiyor. Dava dosyasında, söz konusu çekilişe girişin ücretsiz yapılabileceği iddia ediliyor, ancak yine iddiaya göre en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase bu gerçeği finansal kazançlar için açıklamadı.

Çekiliş, Coinbase ürün veya hizmetlerinden birinin kullanıcılarına bir piyango sistemi aracılığıyla ödüllerin verildiği bir etkinliktir. Davacının sorun yaşadığı bu etkinlik 3 Haziran’da gerçekleşti ve Dogecoin’de 1.2 milyon dolar değerinde ödüller içeriyordu. Çekiliş, Coinbase Pro listelenmesini takip eden günlerde Dogecoin ticaretini teşvik etmeyi amaçlıyordu.

Borsa, kullanıcılarını e-postalar, web sitesi ve mobil uygulaması aracılığıyla bir  1.2 milyon dolar değerindeki Dogecoin çekilişini tanıtmaya başladı. Promosyonlarda Coinbase, çekilişe hak kazanmak için kullanıcılardan 3 Haziran ile 10 Haziran 2021 arasında Dogecoin’de en az 100 dolar veya daha fazla işlem yapmalarını istedi. Davacının avukatı ise, kuralların herkesin ücretsiz olarak katılmasına izin verdiği için kampanyanın yanıltıcı olduğunu iddia ediyor.

Bu kural önceden açıklanmadı ve bunun yerine yalnızca ayrı bir “kurallar ve ayrıntılar” bölümünde belirtildi. Çekilişlerle ilgili mevcut kurallar, bir müşterinin üzerinde adı, adresi, e-posta adresi, telefonu ve doğum tarihinin yazılı olduğu 3×5 inçlik bir dizin kartını postalayarak çekiliş için uygun olabileceğini belirtiyordu.

Yine davacıların iddiasına göre, Coinbase’in reklamlarının, davacıyı ve diğer katılanları, çekilişe girmek için Coinbase’de en az 100 dolar değerinde Dogecoin ticareti yapmak zorunda kalacaklarına inandırmak için bilerek tasarlandı.

“Davacı’nın Coinbase’den daha fazla Dogecoin almayı taahhüt etmesinin tek nedeni, Şirketin onu Coinbase’in 1,2 milyon dolar’lık çekilişine girmek için bunu yapmanın gerekli olduğuna inandırmasıydı.”

Son olarak dava dosyasında, %100 ücretsiz giriş seçeneği daha net hale getirilmiş olsaydı, davalının Dogecoin satın almak için alım satım komisyonları dahil olmak üzere Coinbase’e 100 dolar ödemeyeceği belirtildi.

Aldatıcı bir dijital reklam kampanyasının, yatırımcılara Dogecoin alımlarında ve komisyon ücretlerinde gereksiz yere milyonlarca dolara mal olduğu eklendi. Dava, davacı ve diğer milyonlarca kullanıcı adına 5.000.000 dolar’ı aşan cezai tazminat talep ediyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın