Coinbase Açıkladı: Kripto Para Birimlerine Kurumsal İlgi Hızla Artıyor

0

Coinbase kripto borsasını yöneten Amerikan şirketi Coinbase Global Inc, kripto para birimine kurumsal ilginin arttığınına dair bir araştırmayı ortaya koydu. Araştırmaya göre, hedge fonları ve emeklilik fonları, 2021’in ilk çeyreğinde saklama hizmetlerinde önemli kripto varlıklarına sahip. 2020’nin dördüncü çeyreğinin sonu ile 2021’in ilk çeyreğinin sonu arasında kurumlar tarafından tutulan varlıklar yüzde 170 artarak 45 milyar dolardan 122 milyar dolara çıktı.

Coinbase Custody, 2018 yılında piyasaya sürüldü ve varlık yöneticileri, hedge fonları, emeklilik fonları ve vakıflar dahil olmak üzere 8.000’den fazla kurumsal müşteriye sahip.

Coinbase’in hedge fonları satış başkanı Drew Robinson, artan ilginin kripto sektörünün daha iyi anlaşılmasından ve kripto ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden kaynaklandığını açıkladı.

“Geçen yıl boyunca, kripto pazarından kâr etmek isteyen kurumsal yatırımcıların ilgisinde bir artış gördük. Ancak bu yıl ise emeklilik fonlarından ve hedge (riskten korunma) fonlarından gelen faizler fırladı.”

Robinson’a göre, daha yüksek kurumsal ilgiye katkıda bulunan bilinen faktörler arasında kripto varlıklarının enflasyona karşı korunma yeteneği yer alıyor.

“… kurumsal bilançoların çeşitlendirilmesi, bordro, ödemeler ve sınır ötesi ödemeler gibi alanlar da dahil olmak üzere dijital ekonomiye daha geniş katılım arzusu faktörler arasında sayılabilir. Müşteri talebi de artan ilgide önemli bir rol oynuyor.”

Goldman Sachs’ın Anketi de Artan Kurumsal İlgiyi Ortaya Koyuyor

Coinbase’in analizi, Goldman Sachs tarafından kurumsal müşteri tabanında gerçekleştirilen önceki bir anketi doğruluyor. 280 müşteriden alınan yanıtlara göre, katılımcıların %40’ı daha önce fiziksel, türev ürünler, menkul kıymetler ürünleri veya diğer piyasa teklifleri yoluyla kripto para birimlerine maruz kaldığını açıkladı.

Ayrıca araştırma, kurumsal mali sorumluların kriptoyla iki farklı açıdan ilgi gösterdiklerini ortaya koydu: Bilançolarıa Bitcoin’i eklemek ve onu bir ödeme mekanizması olarak değerlendirmek.

“Kurumsal talep açısından, herhangi bir azalmaya dair hiçbir işaret görmedik… Kurumlardan çok büyük miktarda talebe şahit oluyoruz ve bunun özel servet yönetimi alanına da yansıdığını görüyoruz.”

Goldman Sachs ayrıca bu büyük kurumsal ilgiyi FOMO (Fırsatı Kaçırma Korkusu) ile ilişkilendiriyor. Analistlere göre, mevcut düşüşe rağmen, kripto fiyatları bu yıl önemli ölçüde arttı ve bu durum da çoğu kurumun sektöre girmesine neden oldu.

Ancak bazı varlık yöneticilerinin ve yatırım fonlarının portföylerinin bir kısmını kriptolara yatırma yetkisine sahip olmadıkları için henüz yatırım yapmadıkları bildirildi. Bunların şirketin doğası ve amacını göz önünde bulundurarak kripto yatırımları konusunda hala ilgili yönetim kurullarını ikna etmesi gerekiyor olabilir.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın