Ocak 24, 2023

CNBC Sunucusu Eleştirdi: Kripto Değil, Bunu Alın!

CNBC sunucu Jim Cramer, 2023’ün başında kaydedilen kripto para rallisini görmezden gelmeyi tercih etti. Mad Money programında görüşlerini açıklayan Cramer, yatırımcıların kripto para yerine altın alması gerektiğini savundu.

“Carler Garner tarafından yorumlanan grafikler, Bitcoin’in sıçrama yaptığı şu günlerde her şeyi görmezden gelmeniz gerektiğini anlatıyor. Enflasyona ya da ekonomik kaosa karşı gerçek bir koruma arıyorsanız altın sizin tek dostunuz olmalı. Buna ben de katılıyorum.”

Cramer, DeCarley Trading’den Carley Garner’ın farklı grafiğini kullanmaya devam ederek yorumunu detaylandırdı.  Cramer, Bitcoin vadeli işlemlerinin ve Nasdaq-100’ün günlük grafiğini tartıştı. Grafik, her iki endeksin de birbirine yakın hareket ettiğinin gözlemlenebildiği Mart 2021’e kadar uzanan verileri içeriyordu. Sonuç olarak Cramer, Bitcoin’in ne bir para birimi ne de güvenli bir değer deposu olduğunu, daha ziyade bir risk varlığı olduğunu belirtti.

Cramer, Bitcoin’in oynaklığına da değinerek şunları belirtti.

“İşletme sahiplerinin Facebook ya da Google hisseleriyle işlem yapmaya çalıştığını düşünün… Bu çok saçma, bunlar çok değişken. Bitcoin de bunlardan farklı değil.”

Nitekim Cramer’in belirttiğinin aksine Bitcoin son günlerde oldukça az oynaklık gösterdi.

Bitcoin ve Karşı Taraf Riski

Cramer’e göre “karşı taraf riski”, bir yatırım ya da işlemdeki diğer tarafın pazarlığın kendi payına düşen kısmını yerine getirmeme olasılığıdır. Bu nedenle, piyasadaki varlıkların yakın ticaret yaptığına inanıyor. Ancak Cramer bu risklerden kaçınmanın yollarının olduğunu düşünüyor.

“Elbette Bitcoin ile merkezi olmayan bir varlığa sahip olabilirsiniz. Bu sizi karşı taraf riskinden koruyacaktır. Ancak aracı kullanmak isterseniz FTX benzeri bir yıkıcılıkla karşılaşma ihtimaliniz doğar. Altında ise böyle bir sorun yok.”

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?