Çinli Bitcoin Madencileri, Piyasanın Yarısından Fazlasına Sahip!

Bitcoin alanında araştırmalar yapan bir şirketten gelen verilere göre, bitcoinin küresel ölçekte sahip olduğu Hash Rate’inin %66’sı Çin’de bulunuyor. Buna ek olarak ise toplam bitcoin Hash Rate’inin yarsından fazlasına tek bir eyalet ev sahipliği yapıyor.

Haberimize geçmeden önce bitcoinin hesaplama gücünün (Hash Rate) ne olduğunu açıklayalım. Yeni bitcoinlerin bulunması için bir takım zor şifrelerin çözülmesi ve ağa yeni blokların eklenmesi gerekir. Bu işlemleri ise güçleri çok fazla olan özel işletim cihazları yapar. Bu işletim çihazlarını kullanarak yeni bloklar bulan ve bitcoin transferlerini onaylayan kişiler ise bitcoin madencileri olarak adlandırılır. Bitcoin madencilerinin bu blok şifrelerini çözme gücü de ellerindeki işletim cihazlarının gücü ile doğru orantılıdır. İşte bu cihazların şifreleri çözebilme gücüne bitcoinin Hash Rate’i yani hesaplama oranı denir.

Kripto paraları araştırma firması olan CoinShares’ın açıkladğı verilere göre Çin, şu anki toplam bitcoin Hash Rate’inin %66’sını elinde bulunduruyor. Haziran ayından bu yana %60 oranında artan bu oran, tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunuyor. Buna ek olarak ise Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan bitcoin madencileri, toplam oranın %54’ünden fazlasını elinde bulunduruyor. Oranın bu kadar heterojen dağılması ise bir hayli şaşırtıcı. Bitcoinin hesaplama oranının diğer önemli merkezlerde dağılma sırası ise şöyle:Washington, New York, British Columbia, Alberta, Quebec, Newfoundland ve Labrador, İzlanda, Norveç, İsveç ve Rusya Federasyonu.

CoinShares bu heterojen dağılımının sebebini Çinli üreticilerin geliştirdiği güçlü işletim cihazlarına bağlıyor. Şirketin açıkladığı diğer bir dikkat çeken bulgu ise, bitcoin madenciliğinde kullanılan enerjinin yaklaşık olarak %73’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiği…

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.