Çin’in Uber’i CBDC Test Aşamasına Dahil Oldu

Çin’in Uber’i olarak bilinen DiDi, Çin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ulaşım platformunda bir deneme uygulaması için görev gücü oluşturuyor.

Bir DiDi yetkilisi CoinDesk’e yaptığı açıklamada, CBDC’nin uygulamasını hızlandırmak amacıyla Çin Merkez Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü (PBoC) ile stratejik bir ortaklığa girdiklerini söyledi. Firma tarafından yapılan açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

“DiDi’nin Çin’deki çevrimiçi ve çevrimdışı ekonomik sektörlerin birbirine bağlılığını artırmak için sürdürdüğü girişimlerde kilit bir dönüm noktasıdır, çünkü hükümet reel ekonomi sektörlerinin gelişimini yenilikçi finansal hizmetler ile desteklemeye çalışmaktadır.”

DiDi, 2015 yılında kuruluşundan bu yana SoftBank, Apple, Alibaba ve Tencent’ten gelen yatırımlarla desteklenen Uber China’yı satın aldıktan ve 2015 yılında önemli bir yerel rakiple birleştikten sonra Çin’de popüler olan bir mobil hizmettir.

İşbirliğinin detayları henüz net olmasa da, pilot plan Çin’in dijital Yuan girişiminin ilk gerçek uygulamalarından birini görebiliyoruz, çünkü Didi Çin’de 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir firma.

Geçtiğimiz aylarda, sızan kullanıcı arayüzü ekran görüntüleri, Çin’in devlete ait en büyük dört ticari bankasının DCEP’yi depolamak, göndermek ve almak için kullanılacak bir cüzdan uygulaması için geliştirme ve test çalışmasında olduğunu gösterdi. Ayrıca test aşamasına, Çin’deki dört şehirde McDonald’s, Starbucks ve Subway gibi seçkin ticari mağazaların yanı sıra devlet kurumlarının da katılacağı bildirildi. Çin’in dijital yuanın ve ödeme sisteminin tam anlamıyla piyasaya sürüleceği tarih merakla bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.