Çin’in Son Şaka Token Çılgınlığı: Loser Coin (LOWB)

0

İngiltere Merkez Bankası valisinden ABD Hazine sekreterine kadar hükümet yetkilileri arasında, kripto para birimlerinin, bu riskli oyuna girmiş talihsiz trader’lar için acı verici kayıplara yol açabileceği herkesçe bilinen bir gerçektir.

Ancak Çin’deki Loser Swap adlı yeni bir kripto para birimi projesi, görünüşte başarısızlığa uğramayı hedefliyor ve konsept şaşırtıcı bir takip kazanıyor.

Loser (kaybeden) coin -yani ilişkili dijital token Loser Swap- Çince yazımıyla ifade edildiğinde aşağılayıcı bir terim olan LOWB ticaret sembolü ile listelenir. Token, dijital varlıkları takas etmek için merkezi olmayan bir platformun parçası olarak çalışmaktadır. Kripto para borsası Binance tarafından başlatılan halka açık bir blockchain ağı olan Binance Smart Chain (BSC) üzerindeki popüler PancakeSwap protokolüne benzer. LoserSwap de ayrıca BSC’ye dayanmaktadır ve LOWB/USDT çifti ilk olarak PancakeSwap’te işlem görmeye başlamıştır.

Loserswap’ın arkasındaki iki kişilik ekip, kısa bir süre önce Çin uygulaması WeChat üzerinde viral olan ve hayranların şaşırtıcı derecede samimi cevaplar verdikleri çevrim içi bir “Bana İstediğini Sor” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Ekip üyeleri, Loser Swap’ı neden başlattıkları sorusuna yanıt olarak, “Tüm boğa koşusunu kaçırdık ve şu anda piyasaya girmekten çok korkuyoruz. Sırf eğlenmek için kendimiz bir token başlatmaya karar verdik.”

Basın zamanında, LOWB, CoinMarketCap verilerine göre 60 milyar token arzına ve 56 milyon dolarlık piyasa değerine sahip. LOWB önceki 24 saat içinde fiyatını ikiye katlamış, coin başına 0.003487 dolardan el değiştiriyordu. Yazım sırasında ise coin 0.0009142 dolardan işlem görüyor.

Buradaki Herkes Birer Chive!

Kendini küçümseme kültürü, yerel borsadaki küçük, bireysel yatırımcıların çoğu zaman hisselerin çoğunluğuna sahip olan büyük kurumlar tarafından sömürüldüğünü düşündüğü Çin’de derin köklere sahiptir. Yerel ve küçük yatırımcılar bazen kendilerine Çin yemek kültüründe yaygın bir sebze olan “Chive(frenk soğanı)” diyorlar. Buradaki fikir, büyük oyuncular tarafından hasat edilmeye ve yutulmaya hazır olmaları ve büyük kayıplara terk edilmeleridir.

Projenin web sitesi, hayatın hayal kırıklıklarının kaçınılmazlığı üzerine bazı hikayeler yer alıyor.

“Çin’deki dördüncü sınıf bir şehirden gelen fakir bir genç adam, başka bir fakir programcıyı kaybeden para projesini, LOWB token’i, ortaklaşa başlatmaya davet etti. Bu proje sıfır zihniyetle kuruldu. Projenin başladığı gün, iki kişi bir likidite havuzu eklemek için tüm birikimlerini kullandı. Proje, pazarı korumamaya (çoğunlukla güçsüz olduğu için) ve kaçmamaya söz verdi.”

LOWB’deki trading modelleri, bu yılki şaka kripto para Dogecoin’deki çılgınlık gibi sosyal medya yakıtlı çılgınlıklarda tanık olunan her şeyi içeriyor, sadece eğlence için fiyat arttırmaları (ve azalmaları) ile dikkat çekici benzerlikler taşıyor.

Projenin web sitesine göre, airdrops için ayrılan 20 milyar, madencilik havuzlarına ayrılan 20 milyar ve “daha sonraki aşamada” likit madenciliği için 50 milyar dahil olmak üzere 100 milyar Loser coin var. Web sitesine göre, projenin liderleri kalan 10 milyarla “nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar.”

Bu tür bir kendini küçük görme, Çin’deki perakende yatırımcıların paralarını LOWB’a akıtmalarına engel olmuyor. Projeyi ve kurucu ortaklarını açık, zararsız, bizden biri olarak görüyorlar. Projenin fan sitesinde boğa piyasasında para kaybetme deneyimleri hakkında saçma paylaşımlar yapıyorlar.

Çin merkezli bir kripto yatırım şirketi BlockArk’ın kurucu ortağı Jeff Zhang Loser coin’le ilgili “Çoğu perakende yatırımcısı, tokenlerin arkasındaki projelerin teknolojisini anlamıyor. Çok fazla kripto projesine yatırım yaptıktan sonra aralarında bir yorgunluk ve antipati duygusu oluştu” yorumunda bulundu.

Yine LOWB hakkında konuşan, Hong Kong merkezli kripto finans hizmeti sağlayıcısı Amber Group’un ortağı Annabelle Huang: “Bitcoin daha çok kuruluş ve kurumsal oyun olarak görülüyor. Böylece insanlar standart tabanı olan sıradan token’lara  daha fazla yöneliyor.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlardır ve şaka tokenleri ise daha çok riskli yatırım olup yatırımınızın tamamını kaybetmenize neden olabilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak: Coindesk

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın