Kasım 19, 2019

Çin’in Radikal Projesi İçin Blockchain Kullanılabilir Mi?

Bulut teknolojisinin hayatımıza girmesiyle beraber, devasa boyuttaki verileri kolayca saklayabiliyor ve istediğimiz zaman bu verilere erişebiliyoruz. Bu teknolojinin bize sağladığı fayda gerçekten yadsınamaz ama blockchain teknolojisi, bize bu teknolojinin faydalarından daha fazlasını sunuyor. Blockchain teknolojisi ile verileri kolayca saklayabiliyor aynı zamanda onları herhangi bir etkiden koruyabiliyoruz. Dahası ödemeler konusunda günlerce süren işlemleri, dakikalara indirebiliyor, bir tedarik zincirini bütün saydamlığı ile takip edebiliyoruz. Bu faydalar şu ana kadar sadece görebildiklerimiz…

Bir çok işletme ve kurum bu teknolojinin avantajlarını görüyor ve rotasını bu yöne çeviriyor. Bunlardan en sıcak olanı Çin. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, ülkenin bu teknoloji üzerine yoğunlaşması gerektiğini vurgulamıştı. Bu vurgu yerini buldu. Çin’in önümüzdeki sene blockchain teknolojisine olası harcamasının 2 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor. Dahası ise Çin, blockchain teknolojisini bilim kurgu filmlerideki projesi için kullanabilir.

Çin yaklaşık 5 yıl önce ‘Sosyal Kredi Sistemi’ adında bir proje duyurmuştu. Bu projede insanların, ödeme verileri, sosyal medya etkileşimleri, satın alma geçmişlerini, güvenlik kamerası görüntüleri, konum bilgileri gibi bir çok veri birleşip, sosyal bir puan ortaya çıkaracak. Bu puan da insanların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak veya zorlaştıracak. Bu proje merak edenler için Black Mirror’ın bir bölümde itinayla işlenmiş.

Çin’in bu dev ve radikal projesi için blockchain sistemini kullanması veya bu teknolojiden yarar sağlamasına hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü verilerin saklanması, değiştirilememesi ve bu işlemlerin anlık yapılabilmesi, blockchain teknolojisinin en iyi yaptığı şey.

Çin’in bu radikal projeyi, 2020 yılının başında gerçekleştireceği öngörülüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?