Şubat 25, 2020

Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Araştırmaları Ertelendi Mi?

Global Times’a göre, konunun yakın kaynakları, Çin’in merkez bankası dijital para birimi üzerindeki araştırmalarını, koronavirüsün patlak vermesi nedeniyle ilk çeyrekte ertelediğini söylüyor. Tabi bunun yanında , ülkenin merkez bankası sürece ayak uyduracak teknolojik temele, kaynaklara ve bol yeteneğe sahip olması için dijital para planlanını devam ettirecek.

Merkez bankası yetkililerinin hala DCEP’nin gerçek nakit olarak dolaşabileceği uygulama senaryolarını tartışmasına rağmen, kaynaklar DCEP’nin pilot çalışmasının bu yıl planlandığı şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Tsinghua Üniversitesi Yangtze Delta Bölgesi Enstitüsü’nün Blockchain Araştırma Enstitüsü müdür yardımcısı Cao Yin, “Merkez bankası uzun süredir hem teknolojik hem de teorik olarak lansmana hazırlanıyor. Teknolojik yol haritası zaten düzenlendi.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Merkez bankasının dijital para ekibinin araştırma sürecinde küçük bir gecikmeyle başa çıkmak için yeterli araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışanına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca basında çıkan haberlere göre, merkez bankasının araştırma enstitüsü dijital paralarla ilgili 65 patent için başvururken, Çin Merkez Bankası’nın baskı bilimi ve teknolojisi enstitüsü 22 patent için başvuruda bulundu. Bazı uzmanlar, DCEP’nin (elektronik ödemeler için dijital para birimi), lansmanında yer alan patentlerin, ihraç, dolaşım ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere, tüm başvurular için temel oluşturduğuna dikkat çekti.

Son olarak Şubat ayında bir IDC raporuna göre, 2023 yılına kadar Çin şehirlerinin yaklaşık yüzde 10’unun blockchain teknolojisine dayanan dijital para birimini kullanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?