Kasım 27, 2020

Çin’in Dijital Yuan’ı, ABD Tarafından Ulusal Tehdit Olarak Görülüyor!

Amerika Birleşik Devletleri ulusal güvenlik aygıtı, başka kurumları Çin’in yakında aktif kullanmaya başlayacağı dijital para birimi hakkında ikaz ediyor.

Washington Examiner haber kuruluşu, çarşamba günü Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe’in ayın başlarında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton’a gönderdiği bir mektubu öğrenerek, ortaya koydu. Rapora göre; Ratcliffe, personelinin Clayton’a Çin’in kripto madenciliğinde egemenliğinin yanında ülkenin Yuan’ı dijitalleştirmedeki gelişmelerinden sonra ortaya çıkan güvenlik problemleri hakkında bilgi vermesini talep etti. Ratcliffe’in mektubu göründüğü üzere Clayton’ı ABD kripto şirketlerinin birbirine rekabet beslemelerini sürdürmesini sağladı.

Dolar Egemenliği Tehlikeye mi Girdi?

Cointelegraph’ın paylaştığı habere göre; ABD, 1944 yılından bugüne dünyanın rezerv para birimi olarak bilinen ABD dolarının ihraççısı olarak öncelikli bir yere sahip oldu. Şimdiye kadar neredeyse tüm uluslararası ticaretler dolar biçiminde gerçekleştirildi. Fakat bu durum, kapsamlı ABD yaptırımlarına bağlı olan Rusya ve Çin tarzındaki ülkeler için değişiyor.

Doların özel yeri, ABD kıyılarının çok daha ötesinde büyük bir ilgi gördüğünden dolayı, Federal Rezerv’in hiper enflasyon ile karşı karşıya bırakıldığı için daha fazla dolar üretebilmesi adına ekstra esneklik sağlanmıştır. ABD yaptırımlarının bu denli yararlı uluslararası etki araçları olabilmesine olanak sağlayan bu özel statü olmaktadır.

Dijital Yuan’ın başarılı bir şekilde ortaya koyulması, uluslararası ticaret için doların durumuna dahi meydan okuyabilir seviyede olmaktadır. Bir diğer yandan birçok kişi dijital yuan’ı Çin Komünist Partisi için bir gözlem aleti olarak görev alacağını düşünüyor. Bu ilgiyi azaltırken, bilgiye erişim seviyesinin artması Ratcliffe’in kaygı duyacağı bir etken olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?