Çin’in Dijital Yuan Kartının İlk Uygulaması Başladı!

0

Çin son yıllarda dünyadaki bir çok yeniliğin öncüsü konumunda. Bu Çin’in eski günlere döndüğünün bir kanıtı. Pusula, barut, hesap makinesi, matbaa gibi bir çok yeniliğin sahibi olan Çin, şimdi yeniden şaşalı günlerine geri dönüyor. Şüphesiz finans sektörünün yenilikçi tarafı olan, dijital paralara karşı da kayıtsız değil.

Çin uzun zamandır Dijital Yuan projesi üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalar somut bir hal almaya başladı. Dijital Yuan, Çin’in Şanghay kentinde, bir üniversite hastanesinin kantininde kullanılmaya başlandı.

Çin Halk Bankasının desteklediği Dijital Yuan, pilot bölge olarak seçilen hastahane kantininde, hastahane personeli tarafından kullanılmaya başlandı. Wi-Fi ve mobil internet bağlantısı olmadan çalışan Dijital Yuan, e-CNY teknolojisini kullanıyor.

Pilot bölgeden çekilen yukarıdaki fotoğraf, Dijital Yuan’ı gösteriyor. Kartta yapılan harcamalar ve ne kadar kaldığı da görünüyor. Görüntüdeki kartta 144.75 Yuan kaldığı görülebilir.

Çin Dijital Yuan üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaları ise 2022 kış olimpiyatlarında bitirmek ve ilk defa o günlerde halka açmak istiyor. Çin devleti bunun uzun bir yol olduğunun farkında ama bu yolda lider devlet devlet olduğu aşikar.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın