Çin’in Blockchain Yatırımlarında Düşüş Yaşandı!

0
515

Geçtiğimiz aylada Çin Devlet Başkanı Xi Jingping‘in Blockchain konusunda yaptığı pozitif açıklamalar yaptı ve Çin’in Blockchain teknolojisinde bir dünya lideri olma hedefini açıkça belirtti. Bununla birlikte Çin’e bağlı araştırma kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre, Çin‘de 2019 yılında yapmış olduğu blockchain yatırımlarında bir önceki yıla kıyasla ciddi bir düşüş yaşandı.

Çin’in devlet tarafından işletilen finansal bilgi ve medya firması Xinhua ve finansal veri platformu Rhino Data tarafından ortak bir araştırmaya imza atıldı. Araştırma sonucuna göre 2019 yılında, Blockchain yatırım anlaşmalarında harcanan toplam tutar 24.4 milyar Çin Yuanı (3.6 milyar dolar) oldu. 15 Ocak tarihinde resmi olarak yayınlanan bu araştırma, 2019 yıli rakamının 2018’e göre yüzde 40,8 düşüş yaşadığını gösteriyor. 2018 yılı, Çin’in blockchain yatırım harcamaları bakımından zirve olarak kalmayı başardı.

Söz konusu araştırmanın ilginç yanı, Xi Jinping’in Ekim 2019’un sonunda Blockchain’in benimsemesini hızlandırmak amacıyla harekete geçmiş olmasına rağmen geçen yıla göre düşüş yaşanmış olması. Bu girişimin, yılın son çeyreğinde yapılmış olmasının etkisi olabilir. Bu sebeple 2020 yılında, Çin’in Blockchain faaliyetleri ne ölçüde olacak merakla bekleniyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın