Çin’in Bitcoin (BTC) Baskısı Borsaları Sert Vurdu!

Geçen hafta piyasa korku, belirsizlik ve şüpheyle (FUD) hareketli günler geçirdi. Bu sarsıntının arkasında esasında Çin’den gelen haberler yer aldı. Ülkede, hükümetin açıklamalarıyla yalnızca yerel trader’ları, madencileri ve kripto odaklı şirketleri değil, aynı zamanda daha geniş uluslararası topluluğu da rahatsız eden bazı endişe verici gelişmeler yaşandı.

Son birkaç yıldır Çin, kripto para piyasasının ayrılmaz bir parçası. Örneğin ülke, bölgede çok sayıda madencilik gerçekleştiği için Bitcoin hash oranının çoğunu oluşturuyor. Hükümetin peşinden gideceği kilit sektörlerden biri olarak madenciliği seçmesiyle, bazı olumsuz tepkiler alması kaçınılmazdı.

Geçen hafta Bitcoin ve diğer kripto paraların çoğu, değerlerinin yüzde 20’sinden fazlasını kaybetti. Aslında, tüm piyasa yaklaşık 1 trilyon dolar kaybetti.

Borsalar Değer Kaybediyor

Son düzenleyici gelişmelerin ardından Huobi, büyük değişiklikler beklentisiyle harekete geçti. Huobi’nin Çin’de madencilik dahil birkaç hizmeti askıya aldığı bildirildi. Gelişmenin ardından şirket hisseleri değer kaybetmeye başladı. Wu Blockchain tarafından düşüş şu şekilde bildirildi:

“Hong Kong’da listelenen OKEx ve Huobi şirketlerinin fiyatları, Çin hükümetinin bir sonraki politikası öncesinde hisse senedi yatırımcılarının paniğini göstererek %14.9 ve %20.1 düştü.”

Çin hükümeti hiçbir zaman Bitcoin veya başka bir kripto para biriminin destekçisi olmadı. Yakın zamandaki fiyat artışının ve kitlesel ilginin düzenleyicileri harekete geçirmesi bekleniyordu. Kripto, hükümetin kontrol edemediği birkaç şeyden biri olmaya devam ediyor. Ayrıca kripto paralar, hükümetin birkaç ay içinde piyasaya sürüleceği merkez bankası dijital para birimini (CBDC) potansiyel olarak zayıflatabilir.

Hükümet, madencilik ve ticaret faaliyetlerini tam olarak nasıl sınırlayacağına dair küçük ayrıntılar verirken, yatırımcıların endişelenmesine neden oldu. Belirsizlik, yatırımcıların olası en kötü sonuç hakkında spekülasyon yapmalarının yanında, düzenleyicilerin herhangi bir somut plan veya eylem olmaksızın piyasayı bozmalarına sebep olur. Bu FUD potansiyel olarak haftalarca hatta aylarca sürebilir ve kripto piyasası için gelecek vaat eden bir yılın sonunu işaret edebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.