Aralık 18, 2019

Çin’in Akıllı Mahkemeleri Blockchain Kullanıyor!

Teknoloji hayatımızın hemen hemen her alanına katılıyor ve gelenekleri tamamen yıkıyor. Pek çok insan için imkansız gelen şeyler bir bir gerçekleşiyor. Davanızın kararını bir robotun verdiği hayal edin veya mahkeme salonuna gitmeden, duruşmaya katılabileceğinizi… Yenilikçi teknolojiler, vizyoner insanlar ile buluştuklarında köklü sistemleri bile, bir çırpıda tarihin tozlu sayfalarına gönderebiliyor.

Çin, 2017 yılında dünyanın ilk akıllı internet mahkemesini kurmuştu. ‘Geleceğin Mahkemeleri’ olarak adlandırılan bu mahkemeler, blockchain ve yapay zeka teknolojileri ile geliştirilmiş bir girişim. Vatandaşlar bu mahkemeler sayesinde,  yapay zeka destekli hakimlerle birden fazla ekranda iletişim kurabiliyor aynı zamanda kararları mesaj yoluyla öğrenebiliyor. Vatandaşlar fiziksel olarak görünmelerine gerek kalmadan, yapay zeka destekli hakimlerle görüşebiliyor.

Bu teknoloji sayesinde, mahkeme sürecinde boşa geçirilen vakitlerden büyük oranda tasarruf ediliyor ve maliyetler aynı oranda düşüyor. Ayrıca vatandaşların ve kamu personellerinin bir çok evrakla uğraşmasına gerek kalmıyor çünkü blockchain teknolojisi ile kayıtlar sorunsuz ve değiştirilemez şekilde tutuluyor.

Çin’in resmi haber ajansının verilerine göre, Çin’in akıllı mahkemeleri, bu yılın mart ve eylül ayları arasında, 3.1 milyondan fazla davayı gerçekleştirdi.

Çin’in Yüksek Mahkemesi konuyla alakalı şu açıklamaları yaptı:

“İnternet mahkemeleri,  ilgili taraflar bu verileri dijital imzalar, güvenilir zaman damgaları, karma değer doğrulaması ya da blockchain aracılığıyla toplayıp depolarlarsa kanıt olarak sunulan dijital verileri tanıyacak ve kullanılan bu teknolojinin doğruluğunu ispatlayabileceklerdir

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?