Çin’den Asya Ülkeleri Arası Ticaret İçin Stabilcoin Girişimi

0
354

Çin Hükümetinden Stabilcoin Önerisi

 

Çin Devlet Danışmanları , Sınır ötesi ticaret ödemeleri için Stabilcoin kullanılmasını önerdi. Çin Hükümeti Danışmanlarından üst düzey  birkaç yönetici , Asya Bölgesi için dört farklı para birimini içinde bulunduran yeni bir digital para önerisi yaptı. Bu para birimleri ise Çin Yuanı,Hong Kong Doları , Japon Yeni ve Kore Wonu.

 

Teklif Herkesi Rahatlatabilir

Ortak digital para  ilk kez Sequoia China kurucusu ve Çin’in üst düzey meclis üyelerinden biri olan Neil Shen tarafından teklif edildi. Daha sonra teklif , diğer üst düzey 9 danışmanın da imzasını aldı. Digital para biriminin çıkmasındaki amacın COVID-19 salgınının ekonomik etkisinin azaltılması ve ülkeler arası ticaret finansmanını kolaylaştırmak olarak belirtildi. Bu ülkeler arasında digital para kullanımı uzlaşma ve takas sürecini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Teklifin içeriğe göre Çin Halk Bankası (PBoC) , her ülkenin kendi para birimi Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Özel Çekme Hakları (SDR) modelini izleyecek, bu sayede ekonomik boyutlara göre kendi ağrılıkları olacak ve kalkınmaya öncülük edecek.

İşlemlerin düzenlenmesinde Çin Halk Bankası ve Hong Kong Para Otoritesi sorumlu olacak. Bu çerçevede Hong Kong sürecin ilerlemesinde ve büyümesinde kilit bir rol üstlenecek. Önergede önerilen digital para birimi olarak blockchain teknolojisi kesin bir dille bahsedilmemiş olmasına rağmen  , kulislerde stabilcoin söylentileri biliniyor.

 

Çin, Digital Para Alanında Yükselmeye Devam Ediyor

 

Bu girişimin dışında Çin, Merkez Bankası tarafından digital parası CBDC geliştirmelerini tamamladı ve bir süredir bazı pilot şehirlerde kullanmaya başladı. Çin’in bu girişimleri ve ilerleyişi , birçok ülkenin kendi para birimleri için yeni digital versiyonlarını geliştirmesinde de öncülük ediyor.

Öyle ki birçok ülkenin digital para birimlerini çıkarmak için çalışmalarını arttırdığı ve birçoğunun denemelere başladığını da biliyoruz. Örneğin Fransa Merkez Bankası digital Euro denemelerini tamamladığını duyurmuştu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın