Çin’de Salgının Yayılmasını Hızlandıran Kağıt Paralar, Dijital Yuan Planını Hızlandırır Mı?

0
428

Çin Halk Bankası (PBoC), koronavirüsten en kötü etkilenen bölgelerde milyarlarca Yuan banknotunu sterilize etmeyi planlıyor. Çin’in politik, ekonomik ve eğitim sistemlerini çok zorlayan salgın, ülkenin yetkililerini virüsün yayılmasını engellemek için aşırı adımlar atmaya itti. Çin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi başlatmaya hazırlanırken, Bitcoin ve dijital para birimlerinin gelmesi bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Çin Halk Bankası, koronavirüsün yayılmasını engellemek için, bulaşma nedeniyle milyarlarca parayı sterilize edeceğini duyurdu. Buna hastaneler, et pazarları ve otobüslerin çevresinde dolaşan kağıt paralar da dahildir.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Çin’in 1 milyar Dolar’ı aşan Yuan’ı tedavülden çıkarıldı. Ek olarak nakit ödeme yasağı da başlatıldı. Yetkililer, paranın yerel bankalara dönmeden önce 14 gün karantina altında olacağını belirtti. Merkez bankası vali yardımcısı Fan Yifei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Virüsten etkilenen bölgelerden gelen para ultraviyole ışınlarıyla sterilize edilecek veya tekrar dağıtılmadan önce en az 14 gün ısıtılacak ve kilitlenecek.”

Tüm dünyada olduğu gibi, yaşlı kuşaklar nakit işlemeyi tercih etme eğilimindedir. Bu, özellikle bu yaş grubunun virüse karşı en savunmasız olduğu düşünüldüğünde sorunludur. Elektronik işlemler söz konusu olduğunda Çin oldukça ilerlemiş olsa da, hala büyük miktarda kağıt para dolaşımı var.

Koronavirüs, fiat para ile ilişkili sorunları ortaya çıkardı. Bunun için kripto paralar tüm sorunları önleyen çok daha iyi bir alternatif gibi duruyor. Kripto para birimleri, birçok endüstride insan katılımı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan akıllı sözleşmelerin uygulanması gibi sayısız başka şekilde de faydalıdır.

Çin Hükümeti kendi adına, piyasa üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi olacak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) başlatma planını defalarca açıkladı. Şu anda kağıt parayla karşı karşıya kalan zorluklar göz önüne alındığında, Çinli yetkililer kesinlikle Yuan’ın dijital para birimi versiyonunu hızlı bir şekilde takip etmek isteyecekler.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın