Şubat 19, 2020

Çin’de Salgının Yayılmasını Hızlandıran Kağıt Paralar, Dijital Yuan Planını Hızlandırır Mı?

Çin Halk Bankası (PBoC), koronavirüsten en kötü etkilenen bölgelerde milyarlarca Yuan banknotunu sterilize etmeyi planlıyor. Çin’in politik, ekonomik ve eğitim sistemlerini çok zorlayan salgın, ülkenin yetkililerini virüsün yayılmasını engellemek için aşırı adımlar atmaya itti. Çin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi başlatmaya hazırlanırken, Bitcoin ve dijital para birimlerinin gelmesi bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Çin Halk Bankası, koronavirüsün yayılmasını engellemek için, bulaşma nedeniyle milyarlarca parayı sterilize edeceğini duyurdu. Buna hastaneler, et pazarları ve otobüslerin çevresinde dolaşan kağıt paralar da dahildir.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Çin’in 1 milyar Dolar’ı aşan Yuan’ı tedavülden çıkarıldı. Ek olarak nakit ödeme yasağı da başlatıldı. Yetkililer, paranın yerel bankalara dönmeden önce 14 gün karantina altında olacağını belirtti. Merkez bankası vali yardımcısı Fan Yifei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Virüsten etkilenen bölgelerden gelen para ultraviyole ışınlarıyla sterilize edilecek veya tekrar dağıtılmadan önce en az 14 gün ısıtılacak ve kilitlenecek.”

Tüm dünyada olduğu gibi, yaşlı kuşaklar nakit işlemeyi tercih etme eğilimindedir. Bu, özellikle bu yaş grubunun virüse karşı en savunmasız olduğu düşünüldüğünde sorunludur. Elektronik işlemler söz konusu olduğunda Çin oldukça ilerlemiş olsa da, hala büyük miktarda kağıt para dolaşımı var.

Koronavirüs, fiat para ile ilişkili sorunları ortaya çıkardı. Bunun için kripto paralar tüm sorunları önleyen çok daha iyi bir alternatif gibi duruyor. Kripto para birimleri, birçok endüstride insan katılımı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan akıllı sözleşmelerin uygulanması gibi sayısız başka şekilde de faydalıdır.

Çin Hükümeti kendi adına, piyasa üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi olacak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) başlatma planını defalarca açıkladı. Şu anda kağıt parayla karşı karşıya kalan zorluklar göz önüne alındığında, Çinli yetkililer kesinlikle Yuan’ın dijital para birimi versiyonunu hızlı bir şekilde takip etmek isteyecekler.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.