Çin’de Artış Sürüyor, 14 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Dolandırıcılığı!

Geçtiğimiz günlerde Çin polisi, 14 Milyon dolar değerindeki kripto para akıllı sözleşme dolandırıcılığı yapan bir ekibe operasyon gerçekleştirdi. Yerel haberlerde yer alan olaya göre, Çin’in doğu bölgesi Fuijan eyaletinde merkezlenen dolandırıcılar 14 milyon dolara denk gelen yaklaşık 100 milyon yuan dolandırdıkları kaydedildi.

İddianın temeli 2019 yılında dayansa da uzun süredir polislerin takibiyle geçtiğimiz gün operasyon düzenlendi ve işlem yapıldı. Dolandırıcılığın ise Huobi Tokenleri ile Bitcoin, Ethereum ve Tether dönüşümleri yapılmak üzere gerçekleştirildiği görüldü.

Olayların ardından araştırma sonucunda Telegram gruplarından dolandırıcılığın gerçekleştiği görüldü. Sahte hesaplar açarak grup üyelerinin güvenini kazanacak paylaşımlar yapıldı ve güven kazandılar. Ayrıca sahte botlar da oluşturarak güvenlerini katladılar.

İçlerinde üniversite öğrencilerinde bulunduğu toplam 10 kişi tutuklandı ve 1300 kişi dolandırıldığını bildirdi. Dolandırdıkları insanlardan elde ettikleri 14 milyon dolar değerinde kripto para ve lüks otomobillere el konuldu.

Yeni Düzenlemeler Gelebilir

Son yapılan araştırmalara göre Çin genelinde ciddi oranda kripto para dolandırıcılığı arttı. Çok az bir kısmı ortaya çıkartılmış olması yeni düzenlemelerin gelmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Öyle ki 2017 yılında Çin, kripto para borsalarına kilit vurmuştu. Bu borsalardan tamamen faaliyetini durdurmayan Binance ve Huobi bu sayede büyümelerine devam etti. Birçok blockchain teknolojisine öncülük etse de, Çin’in yakın zamanda yeni düzenlemeler getireceğini söylemek yanlış olmaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.