Çin’de Artış Sürüyor, 14 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Dolandırıcılığı!

0
333

Geçtiğimiz günlerde Çin polisi, 14 Milyon dolar değerindeki kripto para akıllı sözleşme dolandırıcılığı yapan bir ekibe operasyon gerçekleştirdi. Yerel haberlerde yer alan olaya göre, Çin’in doğu bölgesi Fuijan eyaletinde merkezlenen dolandırıcılar 14 milyon dolara denk gelen yaklaşık 100 milyon yuan dolandırdıkları kaydedildi.

İddianın temeli 2019 yılında dayansa da uzun süredir polislerin takibiyle geçtiğimiz gün operasyon düzenlendi ve işlem yapıldı. Dolandırıcılığın ise Huobi Tokenleri ile Bitcoin, Ethereum ve Tether dönüşümleri yapılmak üzere gerçekleştirildiği görüldü.

Olayların ardından araştırma sonucunda Telegram gruplarından dolandırıcılığın gerçekleştiği görüldü. Sahte hesaplar açarak grup üyelerinin güvenini kazanacak paylaşımlar yapıldı ve güven kazandılar. Ayrıca sahte botlar da oluşturarak güvenlerini katladılar.

İçlerinde üniversite öğrencilerinde bulunduğu toplam 10 kişi tutuklandı ve 1300 kişi dolandırıldığını bildirdi. Dolandırdıkları insanlardan elde ettikleri 14 milyon dolar değerinde kripto para ve lüks otomobillere el konuldu.

Yeni Düzenlemeler Gelebilir

Son yapılan araştırmalara göre Çin genelinde ciddi oranda kripto para dolandırıcılığı arttı. Çok az bir kısmı ortaya çıkartılmış olması yeni düzenlemelerin gelmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Öyle ki 2017 yılında Çin, kripto para borsalarına kilit vurmuştu. Bu borsalardan tamamen faaliyetini durdurmayan Binance ve Huobi bu sayede büyümelerine devam etti. Birçok blockchain teknolojisine öncülük etse de, Çin’in yakın zamanda yeni düzenlemeler getireceğini söylemek yanlış olmaz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın