Şubat 25, 2022

Çin-Tayvan Arasındaki Gerilim Kripto Piyasalarındaki Yeni Bir Tehdit Olabilir mi?

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin bir üst seviyeye taşınarak, Rusya tarafından askeri operasyonlar olarak devam ediyor. Operasyonların başladığı saatlerde kripto piyasaları oldukça sert bir şekilde etkilenmiş olsa da bir süre sonra piyasalar toparlanmaya başlamıştı. Ancak şu an Çin ve Tayvan arasındaki gerilimin artma ihtimali kripto piyasalarını etkileyebilir mi sorusu akıllılara geldi.

Çin uçaklarının Tayvan hava sahasına girdiğine dair haberler, ülkenin “bir sonraki Ukrayna” olup olmayacağına dair spekülasyonları ateşledi. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen de adaya Ukrayna krizi ışığında güvenliği artırma çağrısında bulunmuştu.

Bu Gerilim Kripto Piyasaları için Ne Anlama Geliyor?

Kripto paralar, finansal piyasaların çoğunluğu gibi, Ukrayna krizine verdiği yanıtın da gösterdiği gibi, jeopolitik gerilimlere karşı savunmasız bir yapıda. Savaşın neden olduğu oynaklık bu ay piyasadan 400 milyar doları sildi.

Tayvan aynı zamanda küresel yarı iletken pazarındaki en büyük oyunculardan birisi olarak da biliniyor. Ülkeden tedarik edilecek herhangi bir kesinti, kripto madenciliği endüstrisi için geniş kapsamlı sonuçlara yol açacaktır.

Örneğin, 2020’de başlayan bir çip sıkıntısı, kripto madenciliğinde önemli bir bileşen olan grafik kartlarının fiyatlarını büyük ölçüde arttırmıştı.

Birçok Twitter kullanıcısı, Batı’dan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yönelik ılık bir tepkinin Çin’i Tayvan’a karşı benzer bir hamle yapmaya teşvik edebileceğini düşünüyor.

Nitekim Batı, Rusya‘ya karşı yaptırımlar uygularken, ülkeyi küresel finans sisteminden bloke etmekten kaçındı. Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı büyük petrol ihracatına da dokunulmamış durumda. Geçen hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Batı’nın Ukrayna’ya desteğinin olmamasının tehlikeli bir emsal oluşturabileceği ve Tayvan için potansiyel bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarmıştı.

Tayvan’ı kendi toprakları olarak gören Çin, geçtiğimiz günlerde ülkenin “Ukrayna olmadığını” ve her zaman Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Tayvan ise iddiaya şiddetle karşı çıktı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.