Çin Polisi Toplam Bitcoin Arzının %1’ine El Koydu

Çin polisi, PlusToken Ponzi şeması üzerinden toplamda 194.774 Bitcoin’e (toplam Bitcoin arzının %1’i) el koydu ve dikkat çeken bu olay kripto topluluğunda büyük yankı uyandırdı. Yetkililer Bitcoin’e ek olarak, 830.000’in üzerinde ETH, 1.4 milyon LTC, 27 milyon EOS, 74.000 DASH, 487 milyon XRP, 6 milyar DOGE, 79.000 BCH ve 213.000 USDT ele geçirdiler. Sonuç olarak Çin polisi, 4.2 milyar dolardan fazla değere sahip kripto varlıklara el koydu. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

İlk olarak bu Eylül ayında Çin’in Jiangsu eyaletindeki bir bölge mahkemesi tarafından karara bağlanan PlusToken Ponzi planının Mayıs 2018’de başladığı bildirildi. Program, var olmayan bir kripto ticaret platformunun reklamını yaptı ve kullanıcılara günlük cazip ödemelerin vadedildiği bu platformda, katılımcıların günlük 500 dolar değerinde kripto varlığı yatırmaları gerekiyordu. Programa sadece toplam Bitcoin arzının %1’ini değil, aynı zamanda toplam ETH’nin %0.73’ünü ve dolaşımdaki tüm DODGE’nin %5’i yatırıldı. Milyonlarca kripto para varlığı platforma aktarılırken, o dönemde coin’lerin 2,2 milyar dolardan fazla bir değere sahip olduğu söylendi. Plan, kripto fiyatlarındaki en düşük gerileme döneminde bile son derece kazançlı olduğunu kanıtladı. O dönem 2.2 milyar dolar değerinde olan kripto paraların şimdi, değerleri 11 milyar doları aştı. Dahası, bu planın iki milyondan fazla insanı sömürdüğü söyleniyor.

Bugüne kadar toplam söz konusu suçlar kapsamında 15 kişi hüküm giydi. Çin mahkemesi tarafından, 100.000 ila 1 milyon dolar arasında değişen para cezaları ile iki ila 11 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Bu kişilerden birinin 22 milyon dolarlık kripto parayı Çin yuanı olarak başarıyla akladığı bildirildi.

Kararın tamamı ayrıca “ele geçirilen dijital para birimlerinin yasalara göre işleneceğini ve gelir ve kazançların ulusal hazineye kaybedileceğini” söyledi. Yani Çin sadece Bitcoin’in hash oranının yarısını kontrol etmekle kalmıyor, şimdi de büyük bir Bitcoin sahibi haline geldi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.